Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Rosjanie twierdzą, że go nie ma

0
Podziel się:

Trzy koncerny niemal jednocześnie poinformowały o rezygnacji z eksploatacji złóż w naszym kraju.

Gaz łupkowy w Polsce. Rosjanie twierdzą, że go nie ma
(farvatar/iStockphoto)

_ Polska bez gazu łupkowego _ - wybija dziś dziennik _ Wiedomosti _, komentując wycofanie się amerykańskiego Marathon Oil, kanadyjskiego Talisman Energy i polskiego Lotosu z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

_ Z powodu niskich zasobów gazu łupkowego w Polsce tamtejsze projekty są bliskie niepowodzenia. Trzy koncerny niemal jednocześnie poinformowały o rezygnacji z eksploatacji złóż w tym kraju _ - przekazuje rosyjska gazeta, wyjaśniając, że chodzi firmy - Marathon Oil, Talisman Energy i Lotos.

_ Wiedomosti _ podają, że Marathon Oil o wyjściu z koncesji łupkowych w Polsce poinformował w swoim sprawozdaniu za pierwszy kw. 2013 roku; z kolei Talisman Energy ogłosił, że porozumiał się w sprawie sprzedaży polskich aktywów irlandzkiemu San Leon Energy, zaś o rezygnacji Lotosu z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce i zamiarze skoncentrowania się na poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego poinformował polski _ Dziennik Gazeta Prawna _.

_ Wiedomosti _ przypominają też, że w zeszłym roku swoją koncesję poszukiwawczą w Polsce odsprzedał amerykański ExxonMobil.

Powołując się na analityka Raiffeisenbanku Andrieja Poliszczuka, moskiewski dziennik konstatuje, że _ rezygnacja od razu kilku koncernów z projektów w Polsce jest wyraźnie związana z tym, iż zasoby okazały się niższe od pierwotnych oczekiwań _.

_ Wiedomosti _ przypominają, iż w kwietniu 2011 roku ministerstwo energetyki USA oceniło, że zasoby gazu łupkowego w Polsce prawdopodobnie wynoszą 5,3 bln metrów sześciennych, co wystarczy jej na 300 lat eksploatacji.

_ Polskę ogarnęła gorączka łupkowa. Nie bacząc na to, że polski Instytut Geologiczny (faktycznie chodzi o Państwowy Instytut Geologiczny) na początku 2012 roku obniżył te szacunki o 90 proc., inwestorzy wciąż byli zainteresowani eksploatacją tamtejszych złóż, a rząd wydał 111 koncesji na poszukiwanie gazu na terytorium o łącznej powierzchni 90 tys. kilometrów kwadratowych, czyli 1/3 Polski _ - pisze gazeta.

Zdaniem innego moskiewskiego eksperta, Grigorija Birga z agencji analitycznej Inwestkafe, którego także cytują _ Wiedomosti _, rezygnacja koncernów z eksploracji złóż gazu łupkowego w Polsce jest też związana z wysokimi kosztami wydobycia, wynoszącymi około 300 dolarów za 1000 metrów sześc. W USA - jak podkreślił analityk - koszty te dzięki subsydiom rządu są trzy razy niższe i wynoszą 100 USD za 1000 metrów sześć.

Dziennik podaje, że koszty wydobycia gazu łupkowego w Polsce są 10 razy wyższe od kosztów wydobycia tradycyjnego gazu. Odnotowuje również, że _ polskie władze od 2015 roku zamierzają wprowadzić specjalny podatek od wydobycia gazu łupkowego, który wyniesie 40 proc. od zysku brutto _.

_ Wiedomosti _ przytaczają także eksperta domu inwestycyjno-finansowego Solid Dmitrija Łukaszowa, który wyraził pogląd, że _ rozczarowanie gazem łupkowym w Polsce w żaden sposób nie wpłynie na Gazprom _. _ Mało kto traktował ten projekt poważnie, a Polska i Europa nie bacząc na wszystko nadal będą dążyć do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu przez import skroplonego gazu ziemnego _ - wyjaśnił analityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy? Jest tańsza alternatywa Przy odpowiednich nakładach metan może stać się dla polskiej energetyki tak samo ważny jak atom czy gaz z łupków.
Spółka warta 10 mld dol. wycofuje się z Polski Kanadyjska spółka Talisman, zajmująca się poszukiwaniem gazu łupkowego, wycofuje się z Polski z powodów strategicznych.
Gaz łupkowy uwolni kraj od konfliktów Ogromny potencjał energetyczny USA stwarza podwójne szanse: gospodarcze i dyplomatyczne, by zacieśnić więzi z ważnymi sojusznikami i handlowymi partnerami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)