Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy: Wkróce nowy odwiert

0
Podziel się:

PGNiG przewiduje około 100 mln zł na poszukiwania gazu w przyszłym roku.

Gaz łupkowy: Wkróce nowy odwiert
(jakesmome/CC/Flickr)

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski ocenił 2010 rok w gazie łupkowym dla jego spółki jako _ optymistyczny, ale cały czas w analizach _. Dodał, że do marca zakończy się odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego w Lubocinie.

_ - Otwór w Lubocinie na Pomorzu jest planowany na 1000-1100 metrów; wywierciliśmy już 600 metrów. Oczekujemy, że pomiędzy 600 a 800 metrów głębokości będzie strefa potencjalnie uwięzionego gazu łupkowego _- powiedział Szubski. _ - Wiercenie zakończy się w lutym, marcu przyszłego roku; wtedy pobrany będzie cały rdzeń i zastanowimy się, kto będzie go badał _ - dodał. Wiercenie w Lubocinie rozpoczęło się na początku grudnia br.

Plan inwestycyjny PGNiG przewiduje około 100 mln zł na poszukiwania gazu łupkowego w przyszłym roku. _ - To są pojedyncze i płytkie otwory, więcej pieniędzy idzie na analitykę niż na wiercenia _ - powiedział Szubski. W sumie na poszukiwania gazu w przyszłym roku PGNiG chce wydać około miliarda zł, z czego na prace w kraju - 700 mln zł, a na poszukiwania zagraniczne - 300 mln zł. Ponadto miliard zł PGNiG planuje zainwestować w 2011 r. na zagospodarowanie złóż, czyli wydobycie.

_ - Pierwsze wydobycie zagraniczne w IV kwartale 2011 roku będziemy mieli w Norwegii; Libia to jeszcze odleglejsza perspektywa - koniec 2012 roku. Pakistan - jeżeli porozumiemy się w kwestiach cenowych, takich bardziej politycznych - to myślę, że też 2012 rok. Jest to już nieodległa przyszłość _ - wymienił wcześniej w rozmowie z dziennikarzami. Odnosząc się do działalności na Ukrainie zaznaczył, że to bardzo trudny temat, ponieważ _ Ukraina to trudny kraj do prowadzenia interesów _.

Pytany przez PAP o poszukiwania gazu niekonwencjonalnego typu tight w Markowoli, odparł, że było to _ ciekawe ćwiczenie _. Odnotowano tam niewielki przypływ gazu.

Pod koniec kwietnia PGNiG wywierciło otwór w poszukiwaniu tight gazu w Markowoli na Lubelszczyźnie, a w lipcu spółka przeprowadziła dwa zabiegi tzw. szczelinowania (rozsadzania skał i uwalniania gazu). Technologię tę opanowali Amerykanie; pierwszy w Polsce zabieg szczelinowania dla PGNiG w Markowoli przeprowadziła firma Halliburton Company. Koszt jednego zabiegu to kilka milionów zł.

_ - Koledzy z Halliburtona przyznają, że bardzo dużo nauczyli się o polskiej geologii i że to im pokazuje pewną pokorę, że muszą się uczyć dalej i że Polska to nie Stany Zjednoczone i że technologie, które tam się sprawdziły, wymagają dostosowania do polskich warunków geologicznych _ - powiedział Szubski.

_ - Zawsze ktoś musi coś zrobić jako pierwszy i my zrobiliśmy _ - powiedział. Pytany, czy wydobycie gazu w Markowoli jest wykluczone, odparł: _ jeszcze będziemy tam robić kolejne prace. -mAle powiedzmy tak, że koledzy z Halliburtona sami przyznają, że nie są to takie efekty, jakich się spodziewali _ - podsumował Szubski.

Złoża niekonwencjonalne:

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t88859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkosc;zloz;gazu;lupkowego;poznamy;w;kwietniu,251,0,740603.html) Wielkość złóż gazu łupkowego poznamy w kwietniu Będą to pierwsze wiarygodne szacunki zasobów tego paliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t94087.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;wojen;gazowych;ukrainy;z;rosja,175,0,739247.html) Koniec wojen gazowych Ukrainy z Rosją Europa nie będzie już cierpieć wskutek takich wydarzeń - zapewnia Janukowycz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t22230.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ceny;gazu;spadna;srednio;o;3;23;procent,136,0,737416.html) Ceny gazu spadną średnio o 3,23 procent Nowe stawki obowiązywać będą od 1 stycznia do końca marca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)