Notowania

Polski gazociąg już w 2022 roku? Rząd ma ambitny plan

Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości Terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach, a cały ten system ma być gotowy do 1 października 2022 r., zapowiedział pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimsk

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARTS_fox1fire/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
Do zapewnienia bezpieczeństwa poza terminalem LNG potrzebny jest jeszcze gazociąg

- Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości Terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach, a cały ten system ma być gotowy do 1 października 2022 roku - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

- Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach. Cały system ma być gotowy do pierwszego dnia w roku gazowym 2022, tzn. do 1 października 2022 r. - powiedział Naimski podczas panelu podczas konferencji "Bezpieczeństwo surowcowe Polski" w Płocku.

Podkreślił, że "projekt Baltic Pipe jest na dobrej drodze". - Jeżeli chodzi o rynek gazu w Polsce, to najpierw będzie dywersyfikacja, potem będzie liberalizacja - wskazał.

Minister przypomniał, że z tzw. Bramy Północnej Polska planuje pozyskiwać 16-18 mld m3 gazu.

- Można powiedzieć, że po 2022 r. problem dostaw gazu dla polskiej gospodarki będzie rozwiązany - podsumował.

* Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski *

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, podano także.

Pod koniec września br. wiceminister energii Michał Kurtyka poinformował, że Gaz-System może przekazać do użytkowania układ zwiększający zdolności regazyfikacyjne Terminalu LNG do 7,5 mld m3 rocznie w 2020 r. Ewentualna budowa trzeciego zbiornika mogłaby zakończyć się w 2022 r.

Tagi: lng, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2017

RomanTwardyNapiszcie ile każdy Polak za waszą niechęć do Rosji będzie musiał zapłacić - koszty rurociągu , różnicy ceny gazu. ile zdrożeją wszystkie usługi i … Czytaj całość

05-10-2017

frickBezpieczeństwo gazowe Polski już jest zapewnione, do 2022 roku żadnego Polaka nie będzie stać na 10-krotnie droższy gaz i zapotrzebowanie spadnie do … Czytaj całość

06-10-2017

hwbffsRosja da sobie radę bez nas ale my Polacy będziemy za nienawiść do Rosji i służalczość wobec USA ,,naszych'' polityków słono płacić.

Rozwiń komentarze (106)