Notowania

kraj
18.12.2016 21:02

Polski rząd zaskarżył do Trybunału UE decyzję KE ws. Opalu

Chodzi o decyzję Komisji z końca października ws. nowego wyłączenia gazociągu Opal spod reguł rynkowych. Zgodnie z tą decyzją rosyjski Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opalu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, lądowego przedłużenia Nord Stream - poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda. Według polskiej strony decyzja ta dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu.

Chodzi o decyzję Komisji z końca października ws. nowego wyłączenia gazociągu Opal spod reguł rynkowych. Zgodnie z tą decyzją rosyjski Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opalu.

Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, resort wnioskuje o wstrzymanie decyzji. Zaznaczyła, że do tej pory decyzja KE nie została oficjalnie opublikowana, mimo że ma znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu i właściwie jest już wykonywana przez niemieckiego regulatora.

Polska ocenia, że decyzja Komisji skutkuje koncentracją na jednym źródle i kierunku dostaw, co pozostaje "w oczywistej sprzeczności" z zasadą dywersyfikacji źródeł, dróg zaopatrzenia i zarządzania ryzykiem zakłóceń lub wstrzymania dostaw gazu.

- Zdaniem Polski taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w UE, w szczególności w regionie Europy Środkowej. Rodzi poważne ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu dla Polski poprzez uzależnienie się od jednego źródła dostaw z Rosji - tłumaczyła Wajda.

Według niej resort wskazał w swej skardze, że decyzja narusza przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej wspólnego rynku gazu. MSZ podkreśla, że decyzja ma szkodliwy wpływ na konkurencję na rynkach gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu jako dostawcy gazu.

- W skardze MSZ zarzuca Komisji naruszenie zasad bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej - dodała rzeczniczka.

Wcześniej decyzję KE w tej sprawie zaskarżyła spółka zależna PGNiG.

oprac.: Katarzyna Kalus

Tagi: kraj, rząd, dyplomacja, organizacje, pap, msz, ue, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2016

patriota181Albo UE zastosuje europejską solidarność energetyczną, albo chrzanić taką Unię.

18-12-2016

Damian 723Brawo Pani Premier tak trzymać Polska dla Polaków jesteśmy z Panią

18-12-2016

racjonalista772Troli tu się naroiło, jak z gniazda szerszeni. Brawo Polska, Brawo PiS, tak trzymać i skarżyć brukselskich eurokratów za łamanie unijnego prawa z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)