Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom chce renegocjacji kontraktu gazowego

0
Podziel się:

Rosyjski koncern Gazprom domaga się renegocjacji kontraktu na dostawy gazu do Polski z 1996 roku, jednak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) nie widzi podstaw do wprowadzania zmian w umowie.

*Rosyjski koncern Gazprom domaga się renegocjacji kontraktu na dostawy gazu do Polski z 1996 roku, jednak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG)
nie widzi podstaw do wprowadzania zmian w umowie. *

„W dniu 31 października 2005 roku wpłynęło do Spółki pismo od OOO Gazexport, w którym dostawca zwraca się z prośbą o przystąpienie do renegocjacji cen gazu dostarczanego do Polski na mocy kontraktu z dnia 25 września 1996 roku. Zarząd PGNiG informuje, iż po zapoznaniu się z ww. pismem nie znajduje podstaw do zmiany sposobu ustalania cen gazu wynikającego z obowiązującego kontraktu” – podano w komunikacie.

Umowa na dostawy gazu do Polski, tzw. kontrakt jamalski, w wersji zaktualizowanej w 2003 roku przewiduje, że Gazprom dostarczy 161 mld m. sześciennych gazu do 2022 roku. Początkowo umowa przewidywała dostawę 218,8 mld m. sześciennych do roku 2020.

Polska dziennie zużywa około 44-50 mln m. sześc. gazu, przy czym z gazociągu jamalskiego biegnącego przez Białoruś pobiera 13 mln m sześć gazu, czyli około 30% zużycia i 70% importowanego gazu rosyjskiego, który pokrywa 65% krajowego zapotrzebowania.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)