Notowania

gaz
16.06.2010 18:23

Gazprom grozi Białorusi ograniczeniem dostaw gazu

Do 21 czerwca Mińsk ma spłacić zadłużenie wobec rosyjskiego koncernu energetycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ruben van eijk/CC/Flickr)

Gazprom będzie zmuszony ograniczyćdostawy gazu na Białoruś, jeśli do 21 czerwca Mińsk nie spłaci zadłużenia wobec rosyjskiego koncernu - powiedział rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

_ - Gazprom po raz kolejny skierował dziś listy do dyrektora generalnego Biełtransgazu Uładzimira Majoroua i pierwszego wicepremiera Republiki Białoruś Uładzimira Siemaszki, w których poinformował, że w 2010 r. Biełtransgaz systematycznie łamie warunki umowy z 31 grudnia 2006 r. _ - powiedział Kuprijanow.

Jak dodał, rosyjski koncern _ zaproponował podjęcie wyczerpujących posunięć w celu spłacenia kumulującego się zadłużenia do 21 czerwca i poinformował, że w przeciwnym razie Gazprom będzie zmuszony skorzystać z prawa do wprowadzenia ograniczeń w dostawach gazu do Republiki Białoruś _.

Dzień wcześniej prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oznajmił, że Rosja daje Białorusi 5 dni na spłacenie długu za gaz. W rozmowie z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem Miedwiediew polecił, by dać _ pięć dni białoruskim kolegom _ i zaproponować spłacenie długu _ w jak najkrótszym czasie _. - _ Jeśli nie zostanie to zrobione, trzeba będzie podjąć ostre działania _ - oświadczył prezydent.

Gazprom utrzymuje, że zadłużenie Białorusi za dostawy gazu z Rosji w 2010 roku osiągnęło już 192 mln dolarów, a do końca roku może dojść do 500-600 mln USD. Mińsk płaci bowiem za surowiec według stawek z 2009 roku - 150 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zgodnie z kontraktem w pierwszym kwartale 2010 roku miał płacić 169,22 USD, a w drugim - 184,8 dolarów.

Białoruś nie neguje długu wobec Rosji. Twierdzi jednak, że według stanu na 1 maja wynosił on 132,6 mln dolarów.

Poprzednio Moskwa groziła Mińskowi przykręceniem kurka z gazowym paliwem w 2007 roku. Powodem konfliktu była jednak wyższa suma - 450 mln USD. W odpowiedzi na ultimatum strona białoruska niemal natychmiast uregulowała zadłużenie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prezes Gazpromu: Ropa i gaz dla Europy będą droższe ]( http://news.money.pl/artykul/prezes;gazpromu;ropa;i;gaz;dla;europy;beda;drozsze,112,0,632688.html )
* [ **Gazprom** nie chce białoruskich gazociągów ]( http://news.money.pl/artykul/gazprom;nie;chce;bialoruskich;gazociagow,142,0,626318.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz