Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom: Ukraina nie zapłaciła za gaz w marcu, dług rośnie

0
Podziel się:

Rzecznik Gazpromu poinformował, że dług Kijowa wynosi obecnie 2,2 miliarda dolarów. Odmówił jednak komentarza w sprawie, czy Gazprom podejmie wobec Ukrainy jakieś kroki w celu odzyskania należności.

Gazprom: Ukraina nie zapłaciła za gaz w marcu, dług rośnie
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)
bFdFpsSt

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom poinformował dziś, że Ukraina nie zapłaciła w marcu za dostawy gazu. W związku z tym do 2,2 miliarda dolarów wzrósł dług Kijowa wobec rosyjskiego producenta gazu.

_ Nie zapłacili (Ukraińcy) za marzec _ - powiedział dziś rzecznik Gazpromu. Poinformował, że przez to dług Kijowa wobec firmy wzrósł i wynosi obecnie 2,2 miliarda dolarów. Odmówił jednak komentarza w sprawie, czy Gazprom podejmie wobec Ukrainy jakieś kroki w celu odzyskania należności.

Gazprom ogłosił w czwartek, że podnosi cenę gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co stanowi drugą podwyżkę w ciągu ostatnich dni. Jest to najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu, który dostarcza ten surowiec odbiorcom z Unii Europejskiej po średniej cenie około 370 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

bFdFpsSv

Władze Ukrainy podkreśliły w weekend, że w związku z tak wysokimi cenami należy się przygotować na ewentualne przerwanie dostaw gazu z Rosji. Premier Arsenij Jaceniuk podkreślał w zeszłym tygodniu, że narzucone przez Gazprom ceny są _ absolutnie nie do zaakceptowania _ i dodał, że spodziewa się dalszych nacisków Rosji, włącznie z ograniczeniem dostaw gazu.

Tymczasem we wtorek z wizytą do Brukseli przybywa ukraiński minister energetyki Jurij Prodan. Przedstawiciel Kijowa ma rozmawiać z politykami UE na temat możliwości alternatywnych dostaw gazu na Ukrainę.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdFpsSW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)