Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdzie najtaniej kupisz iPhone'a? Zaskakujące wyniki

0
Podziel się:

- Nie zgub swojego iPhone'a w Brazylii, Indiach, Szwecji, Danii czy Włoszech - apeluje Jim Reid, jeden z autorów raportu Deutsche Bank, który porównuje ceny flagowego produktu Apple w 27 krajach świata.

Gdzie najtaniej kupisz iPhone'a? Zaskakujące wyniki
(reuters)
bEJLDhVN

Okazuje się, że najtaniej jest... w Stanach Zjednoczonych. W porównaniu z Brazylią popularny telefon kosztuje tam o prawie połowę mniej. Okazuje się również, że w Polsce sprzęt elektroniczny wcale nie jest taki drogi.

Deutsche Bank co roku publikuje zestawienie, w którym prezentuje różnice w cenach najpopularniejszych produktów w różnych częściach świata. Oprócz słynnego już Indeksu Big Maca wdzięcznym przedmiotem porównania stał się w ostatnich latach również iPhone.

Autorzy badania wzięli pod uwagę kraje z różnych części świata. Są wśród nich zarówno kraje starej Unii Europejskiej, jak i państwa południowo-wschodniej Azji czy obu Ameryk.

bEJLDhVP

Jak czytamy w portalu tech.co, okazuje się, że bogactwo kraju nie idzie w parze z ceną popularnego telefonu. Nie zawsze bowiem jest on najdroższy tam, gdzie ludziom żyje się dostatnio. Najlepiej widać to na przykładzie USA i Brazylii.

W południowoamerykańskim kraju za iPhone'a 6 o pojemności 16 gigabajtów trzeba zapłacić średnio w przeliczeniu około 931 dolarów, podczas gdy w ojczyźnie Apple'a jest to niespełna 600 dolarów.

Nieźle wypada w tym kontekście Polska. Nad Wisłą za flagowy produkt firmy z Cupertino trzeba w tej chwili zapłacić średnio około 2700 złotych, czyli około 685 dolarów. To mniej więcej tyle samo, co na Filipinach czy w Meksyku, ale drożej niż w Wielkiej Brytanii, Japonii czy Szwajcarii.

Ceny iPhone 6 (16 GB) w poszczególnych krajach (w dolarach)
Brazylia 931 Rosja 695
Indonezja 865 Chiny 693
Szwecja 796 Kanada 692
Indie 784 Malezja 691
Włochy 766 Meksyk 687
Dania 754 Polska 685
Finlandia 743 Filipiny 682
Belgia 732 Wielka Brytania 671
Holandia 732 Szwajcaria 666
Hiszpania 732 Singapur 661
Francja 732 RPA 660
Niemcy 727 Japonia 637
Australia 707 Hong Kong 604
Nowa Zelandia 697 Stany Zjednoczone 598
Źródło: Deutsche Bank za tech.co
bEJLDhVV

Brazylia jest pod tym względem najdroższym z krajów wziętych pod uwagę w raporcie Deutsche Banku. Tanio nie jest również w Szwecji, Danii czy Włoszech, co jednak dziwić nie powinno. Bardziej zaskakująca jest cena iPhone'a w Indiach. W jednym z najludniejszych krajów Azji za popularny telefon trzeba zapłacić 784 dolary.

W reakcji na wysokie ceny w tym kraju głos zabrał szef Apple'a, Tim Cook. - Nasze zyski w Indiach są niskie i zdajemy sobie sprawę, że przyczyną mogą być wysokie ceny - mówił tamtejszej telewizji NDTV, którą cytuje portal marketwatch.com. - Chcemy, by cena iPhone wyglądała w Indiach podobnie do tej, która jest w Stanach Zjednoczonych.

bEJLDhWq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)