Notowania

Getin Noble Bank chce zostać dokapitalizowany. Szuka inwestora finansowego

Leszek Czarnecki szuka inwestora, który dokapitalizuje należący do niego Getin Noble Bank. Wcześniej może nastąpić połączenie GNB z Idea Bankiem, który także jest kontrolowany przez wrocławskiego biznesmena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News Artur Szczepanski/REPORTER)
Pierwsze informacje o możliwym połączeniu obu należących do Leszka Czarneckiego banków pojawiły się w lipcu.

"Zarząd banku, po konsultacjach z radą nadzorczą banku oraz w porozumieniu z Idea Bankiem, podjął decyzję o rozpoczęciu działań mających na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizowałby bank lub alternatywnie bank powstały w wyniku rozważanego połączenia banku z Idea Bankiem" - napisano w komunikacie Getin Noble Banku.

Zaproszenia do rozpoczęcia rokowań do "wstępnie wyselekcjonowanej grupy funduszy typu private equity z doświadczeniem w inwestowaniu w instytucje finansowe" mają zostać rozesłane jeszcze w grudniu. Także w bieżącym miesiącu mają rozpocząć się analizy dotyczące planowanego dokapitalizowania banku.

Wideo: "Bank pracuje bez zmian"

Przy okazji zarząd GBN poinformował, że w styczniu 2019 roku planowane jest zakończenie analiz dotyczących rozważanego połączenia banku z Idea Bankiem.

Pierwsze informacje o możliwym połączeniu obu należących do Leszka Czarneckiego banków pojawiły się w lipcu. Biznesmen wskazywał, że taka operacja daje szansę na "istotne synergie kosztowe i sprzedażowe oraz wzmocnienia potencjału połączonych instytucji".

Następnie pozytywnie na ten temat wypowiedział się prezes Idea Banku, który mówił o szansie na pozyskanie nowych klientów firmowych. Z kolei szef GNB wskazywał m.in. na lepsze zagospodarowanie placówek po połączeniu i sprawniejsze wykorzystanie systemów IT.

Na początku sierpnia Getin Noble Bank podpisał z Idea Bankiem umowę w sprawie współpracy przy analizie zasadności potencjalnego połączenia obu podmiotów.

O zablokowanie fuzji do KNF zaapelowali jednak poszkodowani obligatariusze GetBack, którzy obawiali się, że może to utrudnić odzyskanie pieniędzy utopionych w trefnych papierach windykatora.

Sprawa ponownie skomplikowała się w połowie listopada, gdy wybuchła afera KNF. Jak ujawniła wówczas "Gazeta Wyborcza", ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w nagranej przez Czarneckiego rozmowie złożył mu propozycję korupcyjną dotyczącą przyszłości jego banków.

Wznowienie rozmów o fuzji nastąpiło pod koniec listopada, po publikacji wyników za trzeci kwartał. Wyniki te pokazały, że Getin Noble wychodzi ze strat, ale Idea Bank ma za sobą drugi kwartał na minusie.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla małych firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Z kolei Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: leszek czarnecki, finanse, bankowość, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2018

AMKmakGetin Bank, Noble Bank, Open Finance, Open Life, Towarzystwo Europa, AXA, Idea Bank, banki i towarzystwa ubezpieczeń oraz pośrednicy finansowi, … Czytaj całość

13-12-2018

BMFTrzeba byc szalencem itrzymac pieniadze w tymbanku !

14-12-2018

byłyklient3Ostatnie podrygi, zbliża się totalna padaczka!

Rozwiń komentarze (48)