Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
22.06.2018 08:16

Czarnecki przejmie część majątku Getin Noble. Biuro maklerskie na sprzedaż

Getin Noble Bank potrzebuje kapitału. Zapewnić ma go główny inwestor, miliarder Leszek Czarnecki. Okazało się, że wyłoży kapitał nie tylko na akcje banku, ale i przejmie część majątku. Podpisano już umowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR ZAJAC/REPORTER)
Leszek Czarnecki obiecał kapitał, ale w zamian przejmie część majątku Getin Noble

Getin Noble Bank potrzebuje kapitału. Zapewnić ma go główny inwestor, miliarder Leszek Czarnecki. Okazało się, że wyłoży kapitał nie tylko na akcje banku, ale i przejmie część majątku. Podpisano już umowę.

Getin Noble Bank podpisał warunkową umowę sprzedaży akcji imiennych domu maklerskiego Noble Securities. Kupującym będzie Leszek Czarnecki, podał bank w komunikacie. Warunkiem zawieszającym jest brak sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego.

Po spełnieniu się warunku, bank sprzeda Czarneckiemu 874 036 akcji imiennych zwykłych, czyli 25,01 proc. udziału w kapitale spółki za łączną cenę 36,04 mln zł. Obecnie Getin Noble ma 100 proc. akcji w Noble Securities.

Zobacz też: Ekspert: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

To jednak nie wszystko. Bank zawarł z inwestorem umowę, na mocy której przyznał mu tzw. opcję call, czyli uprawnienie do żądania sprzedaży przez bank kolejnych akcji spółki w liczbie stanowiącej 25 proc. kapitału zakładowego. W sumie zgromadziłby więcej niż połowę akcji i głosów w Noble Securities i przejąłby w ten sposób kontrolę nad spółką.

Ostateczna realizacja tej opcji będzie uzależniona od niezgłoszenia przez Komisję Nadzoru Finansowego sprzeciwu w stosunku do zamiaru nabycia wskazanych akcji i przekroczenia w związku z tym progu 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki i 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. Skorzystanie z opcji call będzie możliwe po rozliczeniu warunkowej umowy sprzedaży akcji.

"Wskazane powyżej działania w ocenie banku pozwolą na rozpoznanie utraty kontroli nad spółką i rozpoznanie z tego tytułu dodatniego wyniku finansowego" - podano w komunikacie. Innymi słowy bank wykaże z transakcji zysk, co po wielu kwartałach strat być może pozwoli wyjść na plus.

Bank dodatkowo poinformował, że według otrzymanego od Noble Securities oświadczenia spółka nie jest właścicielem nieruchomości rolnej o powierzchni 0,3 ha lub większej, wobec czego Agencji Nieruchomości Rolnych nie przysługuje prawo pierwokupu akcji (ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o ukształtowaniu ustroju rolnego).

##Kolejne pieniądze od Czarneckiego

Docelowo Leszek Czarnecki ma wyłożyć na dokapitalizowanie Getin Noble nawet miliard złotych. Tak deklarował ponad dwa miesiące temu.

Rada nadzorcza Getin Noble zatwierdziła we wtorek porządek obraz walnego zgromadzenia, które ma zdecydować o emisji akcji serii D i E po 36,6 mln sztuk każda w ramach subskrypcji prywatnej dla Czarneckiego. Cena emisyjna akcji serii D i E została ustalona na poziomie ceny nominalnej, tj. 2,73 zł za sztukę. Bank ma zebrać nieco ponad 200 mln zł.

Jeśli doliczyć do tego około 72 mln zł za ponad 50 proc. akcji w Noble Securities, to można powiedzieć, że miliarder spełnia w ten sposób jedną czwartą swojej obietnicy. Obietnica rozłożona była jednak w czasie na dwa lata.

Pieniądze inwestor ma, bo we wrześniu ub. roku sprzedał 51 proc. akcji dewelopera LC Corp za 470 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, bankowość, gnb, leszek czarnecki, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2018

klklKto trzyma pieniądze w jego banku to tak jakby siedział na bombie

22-06-2018

BOLOZ jednego konta na drugie i mysli durny za ludzie sie daja na ten numer zlapac HAHAHAHAHA

22-06-2018

WektorBank Idea którego właścicielem jest Czarnecki jest takim samym przekrętem jak Amber Gold czy Arat Bi Gąsiorowskiego i Bagsika.

Rozwiń komentarze (10)