Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
21.04.2018 08:44

Boom na giełdę w Niemczech. Już 10 milionów ma akcje!

Niemal sześć biliardów euro - tyle wynoszą ogólne zasoby niemieckich gospodarstw domowych. Coraz częściej nasi sąsiedzi zza Odry chcą te pieniądze inwestować. Tylu inwestorów co obecnie w Niemczech nie było od ponad dekady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Niemcy coraz chętniej inwetsuja na giełdzie

Niemal sześć bilionów euro - tyle wynoszą ogólne zasoby niemieckich gospodarstw domowych. Coraz częściej nasi sąsiedzi zza Odry chcą te pieniądze inwestować. Tylu akcjonariuszy co obecnie w Niemczech nie było od ponad dekady.

Gdzie Niemcy najbardziej lubią inwestować swoje pieniądze? Wciąż najpopularniejsze są bezpieczne lokaty - informuje Niemiecki Bank Federalny. Niemcy też na potęgę biorą kredyty - w ostatnim kwartale 2017 roku zaciągnęli pożyczki na 12 miliardów euro Najczęściej są to kredyty hipoteczne. Ale coraz częściej mieszkańcy Niemiec decydują się na inwestycje giełdowe.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Zobacz najciekawsze fakty

Niemcy przestali bać się giełdy

Choć niemal 40 procent wszystkich swoich zasobów Niemcy trzymają na kontach depozytowych i oszczędnościowych, to coraz częściej decydują się inwestować na giełdzie. Jak podaje Niemiecki Bank Federalny, liczba akcjonariuszy jest największa od ponad dekady. W tej chwili w tym 82-milionowym kraju akcje posiada ponad 10 milionów mieszkańców. W porównaniu z 2016 rokiem liczba akcjonariuszy wzrosła zatem o ponad milion.

Skąd w Niemczech taki pęd do inwestowania w akcje? Eksperci tłumaczą to przede wszystkim giełdowym boomem i ciągle niezłym stanem krajowej gospodarki.Poza tym od ostatniego wielkiego kryzysu na rynkach finansowych minęło już sporo czasu i mieszkańcy kraju wyraźnie przestali się bać nieco bardziej ryzykownych inwestycji. Kolejną przyczyną może być też stosunkowo niskie oprocentowanie kont w największych niemieckich bankach.

Ogólne zasoby finansowe gospodarstw domowych w Niemczech rosną szybko, znacznie szybciej niż cała gospodarka. W 2017 wyniosły one 5 bln 857 mld euro, a to o 5 procent więcej niż rok wcześniej. Tymczasem wzrost PKB zwiększył się w tym czasie o o 2,2 procent.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2018

Polkaprzyjęli euro i jakoś im to nie zaszkodziło a my trwamy przy tej swojej patriotycznej walucie narodowej i jesteśmy służącymi w UE

21-04-2018

wyrocznianajpierw niech spłacą Polskę i Polaków za grabieże, mordy i zniszczenie miast i wsi a potem niech się chwalą zasobami, ja wyceniam na jakieś 1 bilion … Czytaj całość

21-04-2018

InwestorNiech zaplaca za wojne zlodzieje i mordercy. Bedziemy tez mieli na gielde.

Rozwiń komentarze (103)