Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boom na giełdę w Niemczech. Już 10 milionów ma akcje!

103
Podziel się:

Niemal sześć biliardów euro - tyle wynoszą ogólne zasoby niemieckich gospodarstw domowych. Coraz częściej nasi sąsiedzi zza Odry chcą te pieniądze inwestować. Tylu inwestorów co obecnie w Niemczech nie było od ponad dekady.

Niemcy coraz chętniej inwetsuja na giełdzie
Niemcy coraz chętniej inwetsuja na giełdzie (Jacek Bereźnicki)
bETBTRFN

Niemal sześć bilionów euro - tyle wynoszą ogólne zasoby niemieckich gospodarstw domowych. Coraz częściej nasi sąsiedzi zza Odry chcą te pieniądze inwestować. Tylu akcjonariuszy co obecnie w Niemczech nie było od ponad dekady.

Gdzie Niemcy najbardziej lubią inwestować swoje pieniądze? Wciąż najpopularniejsze są bezpieczne lokaty - informuje Niemiecki Bank Federalny. Niemcy też na potęgę biorą kredyty - w ostatnim kwartale 2017 roku zaciągnęli pożyczki na 12 miliardów euro Najczęściej są to kredyty hipoteczne. Ale coraz częściej mieszkańcy Niemiec decydują się na inwestycje giełdowe.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Zobacz najciekawsze fakty
bETBTRFP

Niemcy przestali bać się giełdy

Choć niemal 40 procent wszystkich swoich zasobów Niemcy trzymają na kontach depozytowych i oszczędnościowych, to coraz częściej decydują się inwestować na giełdzie. Jak podaje Niemiecki Bank Federalny, liczba akcjonariuszy jest największa od ponad dekady. W tej chwili w tym 82-milionowym kraju akcje posiada ponad 10 milionów mieszkańców. W porównaniu z 2016 rokiem liczba akcjonariuszy wzrosła zatem o ponad milion.

Skąd w Niemczech taki pęd do inwestowania w akcje? Eksperci tłumaczą to przede wszystkim giełdowym boomem i ciągle niezłym stanem krajowej gospodarki.Poza tym od ostatniego wielkiego kryzysu na rynkach finansowych minęło już sporo czasu i mieszkańcy kraju wyraźnie przestali się bać nieco bardziej ryzykownych inwestycji. Kolejną przyczyną może być też stosunkowo niskie oprocentowanie kont w największych niemieckich bankach.

bETBTRFV

Ogólne zasoby finansowe gospodarstw domowych w Niemczech rosną szybko, znacznie szybciej niż cała gospodarka. W 2017 wyniosły one 5 bln 857 mld euro, a to o 5 procent więcej niż rok wcześniej. Tymczasem wzrost PKB zwiększył się w tym czasie o o 2,2 procent.

bETBTRGq
giełda
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(103)
Fan
4 lata temu
Jak się najpierw ukradnie to potem można inwestować
eraa
4 lata temu
ja inwestuje w stadko żubra co dzień warto 4pak za 9,99 groszy
janusz
4 lata temu
Ja ostatnio zainwestowałem w sześciopak piwa, a to już postęp bo tydzień temu był czteropak
bETBTRGr
kuba
4 lata temu
a potem będą płakać że ich zrobiono na szaro.
Polak
4 lata temu
Po wejściu Polski do Unii, po likwidacji naszego przemysłu i zasypaniu nas ich produktami liczba ich milionerów uległa zwielokrotnieniu, a część stała się miliarderami. Pojedźcie np do Berlin Dahlem i zobaczcie sami tylko parkingi przed domkami.
...
Następna strona