Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Boom na giełdę w Niemczech. Już 10 milionów ma akcje!

Boom na giełdę w Niemczech. Już 10 milionów ma akcje!

Niemcy coraz chętniej inwetsuja na giełdzie Fot. Jacek Bereźnicki
Niemcy coraz chętniej inwetsuja na giełdzie

Niemal sześć bilionów euro - tyle wynoszą ogólne zasoby niemieckich gospodarstw domowych. Coraz częściej nasi sąsiedzi zza Odry chcą te pieniądze inwestować. Tylu akcjonariuszy co obecnie w Niemczech nie było od ponad dekady.

Gdzie Niemcy najbardziej lubią inwestować swoje pieniądze? Wciąż najpopularniejsze są bezpieczne lokaty - informuje Niemiecki Bank Federalny. Niemcy też na potęgę biorą kredyty - w ostatnim kwartale 2017 roku zaciągnęli pożyczki na 12 miliardów euro Najczęściej są to kredyty hipoteczne. Ale coraz częściej mieszkańcy Niemiec decydują się na inwestycje giełdowe.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Zobacz najciekawsze fakty


 

Niemcy przestali bać się giełdy

Choć niemal 40 procent wszystkich swoich zasobów Niemcy trzymają na kontach depozytowych i oszczędnościowych, to coraz częściej decydują się inwestować na giełdzie. Jak podaje Niemiecki Bank Federalny, liczba akcjonariuszy jest największa od ponad dekady. W tej chwili w tym 82-milionowym kraju akcje posiada ponad 10 milionów mieszkańców. W porównaniu z 2016 rokiem liczba akcjonariuszy wzrosła zatem o ponad milion.

Skąd w Niemczech taki pęd do inwestowania w akcje? Eksperci tłumaczą to przede wszystkim giełdowym boomem i ciągle niezłym stanem krajowej gospodarki. Poza tym od ostatniego wielkiego kryzysu na rynkach finansowych minęło już sporo czasu i mieszkańcy kraju wyraźnie przestali się bać nieco bardziej ryzykownych inwestycji. Kolejną przyczyną może być też stosunkowo niskie oprocentowanie kont w największych niemieckich bankach.

Ogólne zasoby finansowe gospodarstw domowych w Niemczech rosną szybko, znacznie szybciej niż cała gospodarka. W 2017 wyniosły one 5 bln 857 mld euro, a to o 5 procent więcej niż rok wcześniej. Tymczasem wzrost PKB zwiększył się w tym czasie o o 2,2 procent.

Czytaj także
Polecane galerie
Fan
2018-04-24 21:42
Jak się najpierw ukradnie to potem można inwestować
eraa
2018-04-24 12:18
ja inwestuje w stadko żubra co dzień warto 4pak za 9,99 groszy
janusz
2018-04-24 01:33
Ja ostatnio zainwestowałem w sześciopak piwa, a to już postęp bo tydzień temu był czteropak
Pokaż wszystkie komentarze (103)