Notowania

Niemcy szukają pracowników. Polacy mile widziani

Niemcy też mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. To szansa dla Polaków, szczególnie tych, którzy mieszkają w pobliżu granicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kadmy/Dreamstime)
Poszukiwani są m.in. operatorzy wózków widłowych

Niemieccy przedsiębiorcy bezskutecznie poszukują wykwalifikowanych pracowników w Niemczech. Dlatego coraz częściej przyglądają się polskiemu rynkowi pracy. I przyjeżdżają - m.in. na spotkania organizowane przez polskie urzędy pracy - informuje Deutsche Welle Polska.

Najbardziej poszukiwani są m.in. operatorzy wózków widłowych i kierowcy. Zdaniem Kerstin Kieper z Manpower Group Deutschland, na którą powołuje się DWP, niemieckie przedsiębiorstwa w większości przestawiły się już na pracowników z Polski - kierownicy brygad mówią po polsku a oznakowania w zakładach pracy są dwujęzyczne.

Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

Po otwarciu niemieckich granic na pracowników z Polski w 2011 roku liczba Polaków pracujących legalnie za naszą zachodnią granicą (i odprowadzających tam składki na ubezpieczenie społeczne) znacznie wzrosła. Z przytaczanych przez DWP danych Federalnej Agencji Zatrudnienia w Norymberdze wynika, że w 2012 roku było ich 157 tys. W marcu 2017 roku było ich ponad dwukrotnie więcej - 366,4 tys. W Niemczech liczniejszą grupę pracowników stanowią tylko Turcy - jest ich ponad pół miliona.

Według cytowanej przez DWP Reginy Gebhardt - Hille z agencji pracy we Frankfurcie nad Odrą Polacy mają wśród niemieckich pracodawców dobrą opinię.

- Wielu z nich dojeżdża do pracy po drugiej stronie granicy nawet trzy godziny dziennie - czytamy w DWP.

Poza wyższymi niż w ojczyźnie płacami naszych rodaków do pracy w Niemczech skłaniają świadczenia socjalne.

Tagi: praca w niemczech, wiadomości, praca, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2017

ekonomia podatkowaCzyżby pontonowi lekarze ,inżynierzy, programiści itd nie chcieli pracować ?

06-12-2017

robertA JUŻ MYŚLAŁEM ŻE NIEMCY SZUKAJĄ POLAKÓW DO ZAPŁACENIA ODSZKODOWAŃ ZA ZNISZCZENIA ZA GRABIEŻE ZA LUDOBÓJSTWA DOKONANE PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ

06-12-2017

TylkoNieKierowcaDzieci kochane, mam 27 lat stażu za kołkiem 40sto tonowca. Może i na pierwszy rzut oka ta praca jest dobrze płatna. Ja mogę dziś już podsumować swoje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (436)