Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Giełdowy rynek pierwotny w Chinach. Słaby wynik w 2012 roku

0
Podziel się:

Słabość rynku pierwotnego w głównej mierze wynika ze znacznego osłabienia giełdy chińskiej, które nastąpiło wraz ze schładzaniem gospodarki chińskiej.

Giełdowy rynek pierwotny w Chinach. Słaby wynik w 2012 roku
(Tietew/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

W 2012 r. wraz ze spadkiem wyników chińskiej gospodarki zmalała liczba ofert na rynku pierwotnym giełd chińskich i obroty firm maklerskich. Ponad połowa instytucji finansowych, pośredniczących w pierwszej ofercie publicznej akcji (IPO) nie znalazła dla nich nabywców.

Do takich wniosków doszli autorzy raportu znanej szanghajskiej firmy konsultingowej Wind Information wykorzystujący dane z ostatnich dwóch lat. W 2012 r. instytucje finansowe, mogące uczestniczyć w emisji akcji na rynek pierwotny giełd w Shanghaju i Shenzhen pośredniczyły w pierwszej ofercie publicznej akcji 153 przedsiębiorstw, łączna wartość nominalna akcji z tych emisji wynosiła 99,46 mld juanów (15,79 mld dolarów). Jest to o 62,9 proc. mniej niż wynosiła wartość IPO w 2011 r., która zamknęła się kwotą 268 mld juanów.

Liderami rynkowymi zostały dwa największe biura maklerskie CITIC Securities i Guosen Securities, których obroty akcjami rynku pierwotnego w roku 2012 wyniosły odpowiednio 17 mld i 16,8 mld juanów. Jest to znaczne osłabienie rynku w porównaniu z 2011 r., kiedy 6 instytucji finansowych osiągnęło obroty powyżej 10 mld juanów, a dwie największe firmy Ping An Securities i Guosen Securities miały nawet powyżej 20 mld juanów.

Analitycy Wind Information uważają, że słabość rynku pierwotnego w głównej mierze wynika ze znacznego osłabienia giełdy chińskiej, które nastąpiło wraz ze schładzaniem gospodarki chińskiej.

Zdaniem eksperta He Qianga z Centralnego Uniwersytetu Finansów i Ekonomii, dodatkową przyczyną kryzysu rynku papierów wartościowych jest niedostateczna infrastruktura giełdy chińskiej; rynek pierwotny jest obecnie reformowany bo emisja akcji ma zbyt długi cykl a na rynku wtórnym również występują trudności natury organizacyjnej.

Niedawny _ król _ rynku pierwotnego, Ping An, który w 2011 r. osiągnął obroty 29,8 mld juanów i wprowadził na rynek akcje 34 nowych firm, (11,11 proc. udziału w rynku IPO), obecnie nazywany jest przez maklerów _ zabójcą _ rynku pierwotnego, w 2012 r. odnotował spadek obrotów o 79,35 proc. pośrednicząc przy 14 nowych emisjach.

Zdaniem analityków Wind Information głównymi przyczynami załamania obrotów Ping An było wprowadzenie podwyższonych standardów audytów firm wchodzących na giełdę, co angażowało duże zespoły specjalistów i wiązało się z podwyższeniem kosztów operacyjnych i podawaniem do publicznej wiadomości niekorzystnych danych nt. tych przedsiębiorstw.

Wiele renomowanych instytucji finansowych, jak UBS, J.P. Morgan First Capital Securities i Shenyin & Wanguo Securities, które notowały wysokie obroty w 2011 r., rok później w ogóle zrezygnowały z działania na rynku pierwotnym ze względu na rosnące koszty operacyjne.

Według ekspertów Wind Information, pierwotny rynek kapitałowy uległ konsolidacji i pozostaną na nim instytucje, które mają silne oparcie w bankach i stworzyły kompletny system obsługi produktów finansowych.

Czytaj więcej o sytuacji w Chinach w Money.pl
Głęboki kryzys w Chinach. Oto główne powody Chińscy producenci zabawek z zagłębia Delty Rzeki Perłowej przeżywają głęboki kryzys. To efekt wzrostu kosztów pracy, wysokiego kursu chińskiej waluty i coraz ostrzejszych przepisów ws. bezpieczeństwa.
Fałszywe mięso! Rząd ostrzega: jest szkodliwe W północno-wschodnich Chinach nastąpiło załamanie sprzedaży mięsa w handlu detalicznym i restauracjach po tym, jak wykryto, że producenci mięsa oszukują odbiorców
Pekin otwiera giełdę. Mniej kontroli państwa Rządowy organ kontroli giełdy, zapowiada zniesienie wielu dotychczasowych ograniczeń.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)