Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giertych: "kraj dzieli się dziś na Polskę urzędniczą i przedsiębiorczą"

0
Podziel się:

Według Giertycha 25 lat przemian doprowadziło do wytworzenia się sporej klasy średniej, która zaczyna odczuwać dyskomfort życia w państwie.

Giertych: "kraj dzieli się dziś na Polskę urzędniczą i przedsiębiorczą"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska dzieli się dziś nie na liberalną i solidarną, a na urzędniczą i przedsiębiorczą - uważa prezes Instytutu Myśli Państwowej Roman Giertych. Wytyka władzy partyjniactwo i arogancję, zapowiada zbieranie podpisów za zlikwidowaniem finansowania partii z budżetu.

Na konferencji programowej Instytutu Myśli Państwowej, która miała miejsce wczoraj w Warszawie, Giertych podkreślił, że Instytut nie jest i nie będzie partią polityczną, tylko _ wspólnotą ludzi, którzy chcą poważnie rozmawiać o sprawach państwa _. Ocenił, że obecnie debata polityczna jest zdominowana przez _ partyjne krzykactwo _.

Nawiązując do wymyślonego przez europosła PJN Michała Kamińskiego (w czasach, gdy był on w PiS) podziału kraju na Polskę liberalną i solidarną, Giertych powiedział, że _ ta myśl zdominowała ostatnią dekadę i przejawiała się w działaniach dwóch postaci: Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego _.

_ - Dziś czujemy zmianę, która wisi w powietrzu, powodującą niepokój w partiach politycznych _ - powiedział. Jego zdaniem będziemy teraz mieli do czynienia z podziałem na Polskę _ urzędniczą _ i _ przedsiębiorczą _.

Według Giertycha 25 lat przemian doprowadziło do wytworzenia się _ sporej klasy średniej, która zaczyna odczuwać dyskomfort życia w państwie, które jest budowane na innych zasadach niż prawidłowy rozwój narodu poprzez przedsiębiorców _.

Jego zdaniem wszystkie formacje obecne w parlamencie reprezentują stan ducha _ Polski urzędniczej _. _ On przejawia się w wielu punktach: samowola prokuratury, działania urzędów skarbowych, które stawiają bardziej na 'złapanie obywatela' niż ściganie nieuczciwości, nadużycia administracji, która nie ma poczucia służby tylko poczucie władzy _ - wymieniał.

Jak dodał Giertych, _ kolesiostwo jest obecne na każdym szczeblu władzy, ale szczególnie na szczeblu samorządowym _. Wytykał też władzy arogancję, m.in. w związku z decyzją o wysłaniu do szkół sześciolatków, mimo sprzeciwu niektórych rodziców. _ To przykład jak Platforma, która kiedyś była obywatelską, stała się partią urzędniczą _ - mówił.

Giertych powiedział, że jego zdaniem _ praźródłem zła _ jest ustawa o finansowaniu partii politycznych. _ Ona powoduje, że partie nie muszą się starać o obywateli, czy przedsiębiorców, bo mają zapewniony byt przez cztery lata _ - zaznaczył.

Zapowiedział, że w związku z tym Instytut rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem ustawy znoszącym finansowanie partii z budżetu. Dodał, że chce też zbudowania filii Instytutu w _ każdym większym polskim mieście _.

Michał Kamiński w swoim wystąpieniu mówił o tym, że obawia się, że następne wybory parlamentarne wygra PiS, który - nie mogąc znaleźć koalicjanta - będzie musiał oddać władzę _ rysującemu się dziś sojuszowi PO i SLD _. O tym, jaką partią jest dziś SLD - przekonywał - świadczy m.in. postawa jego posłów w sprawie uchwały dot. uczczenia 70. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka, do której przyjęcia nie dopuścili. _ Niczego się nie nauczyli _ - ocenił.

Do ewentualnej koalicji SLD i PO odniósł się też poseł PO Jacek Żalek. Mówił on, że scena polityczna radykalizuje się, zarówno po prawej, jak i lewej stronie. _ W tej sytuacji pojawia się silna pokusa, by zagospodarować także lewą część sceny politycznej _ - mówił. Ocenił, że wolałby, by lewica _ miała twarz Donalda Tuska niż Janusza Palikota _. Zaznaczył jednocześnie, że postulaty wprowadzenia związków partnerskich i refundowania in vitro w jego ocenie _ godzą w obecny porządek prawny i obyczaje _. Odnosząc się do niekorzystnych dla PO sondaży, Żalek mówił, że potrzebny jest _ powrót do korzeni i obywatelskości PO _, a nie zajmowanie się opozycją.

Senator PO Filip Libicki zgodził się z zaproponowanym przez Giertycha podziałem na Polskę urzędniczą i przedsiębiorczą, choć _ inaczej widzi rozmieszczenie akcentów i rolę PO _.

Odniósł się też do ogólnopolskiego kongresu katolików, który odbywa się w niedzielę na Jasnej Górze. Przekonywał, że dochodzi do _ instrumentalizacji środowisk katolickich w Polsce i wykorzystywaniu ich w celach politycznych _.

Instytut Myśli Państwowej powstał w lutym. W jego deklaracji założycielskiej napisano, że jest to _ porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych _.

Pod deklaracją podpisali się m.in. Stefan Niesiołowski i Żalek (obaj z PO), b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, Libicki (bezpartyjny, senator klubu PO), Kamiński (PJN), Jarosław Jagiełło (poseł niezrzeszony), Moczulski (wieloletni szef KPN) oraz Giertych (wicepremier, minister edukacji w rządach Kaczyńskiego i Marcinkiewicza, były szef Ligi Polskich Rodzin)

Czytaj więcej w Money.pl
Giertych zamierza ukarać Palikota. Za co? Według Giertycha szef Ruchu Palikota opowiedział się za prawnym obniżeniem wieku kontaktów seksualnych.
Druga afera Rywina? "PO tego tak nie zostawi" - _ Jeśli Roman Giertych mówi prawdę, to mamy do czynienia z toruńską wersją afery Rywina _ - ocenił Stefan Niesiołowski
To co wyjawił były wicepremier, może wstrząsnąć Polską Sprawa dotyczy okresu, gdy na czele rządu stał Jarosław Kaczyński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)