Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stopy procentowe w 2018 r. Szef NBP nie widzi powodów do zmian

Stopy procentowe w 2018 r. Szef NBP nie widzi powodów do zmian

Szef NBP Adam Glapiński podczas przemówienia w Sejmie Fot. STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews
Szef NBP Adam Glapiński podczas przemówienia w Sejmie

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r. Spodziewa się też, że okres bez zmiany poziomu stóp może się jeszcze przedłużyć.

- Moje zdanie jest takie, że do końca 2018 r. stopy prawdopodobnie pozostaną takie same. - ocenia szef NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej. - W świetle istniejących danych i projekcji okres ten może się przedłużyć - dodał podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Nie chciał odpowiedzieć, czy może się on przedłużyć na cały 2019 r.

Zobacz też: Co się będzie działo z polską walutą w 2018 roku

Członek RPP Eugeniusz Gatnar powiedział, że ze swoją oceną chciałby poczekać do kolejnej projekcji inflacyjnej NBP.

- Chcę poczekać na projekcję marcową, bo nie jestem pewien, czy nie ujawnia się jakiś proces, który będzie skutkować obniżeniem ścieżki inflacyjnej, jaka się kształtowała w projekcji listopadowej - wyjaśnił Gatnar.

Wcześniej Gatnar sugerował możliwość podwyższenia stóp procentowych w I kw. 2018 r.

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc.

Według analityków bankowych, do pierwszej zmiany poziomu stóp procentowych - podwyżki - może dojść najwcześniej w ostatnim kwartale 2018 r.

Po grudniowym posiedzeniu Glapiński również deklarował, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
rozsadek
2018-02-04 23:02
Kredyty nie powinny być wysokoprocentowe a nawet powinni jeszcze obniżyć stopy procentowe. Oszczędności nie powinny mieć nic wspólnego z oprocentowaniem kredytów tylko swoje wysokie oprocentowanie, klient by był zadowolony i bank by miał większe przepływy na koncie.
jacek
2018-01-12 08:12
inflacja galopuje.chleb podrożał średnio o 25%,a pisowski ekonomista nie widzi powodow do niepokoju.to uniki i strach przed gniewem ogromnej rzeszy ludzi spłacających kredyty.zdecydowanie łatwiej jest łamać konstytucję .
cadyk
2018-01-11 12:55
Ten szef Glapiński to jakiś nieuk. Inflacja wzrosła i rośnie a ten ciąbor chce niskie orocentowanie kredytow realizować kosztem oszczędności polaków . Na taczke z takim capem naraża ich na straty powinna powinien by c zastosowany art 231 KK i do ciurmy z nim
Pokaż wszystkie komentarze (7)