Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Globalne ocieplenie groźniejsze, niż sądzono. Wzrost temperatury o ponad 1,5 stopnia to katastrofa

12
Podziel się:

Próg bezpieczeństwa wzrostu średniej temperatury na świecie to 1,5 stopnia - wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Większy wzrost temperatury może mieć nieodwracalne skutki.

Naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek do raportu podczas konsultacji.
Naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek do raportu podczas konsultacji.

Raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) został sporządzony przez 91 naukowców z 40 krajów. Jego podstawą jest 6 tysięcy publikacji naukowych. Naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek podczas konsultacji.

Dokument będzie główną podstawą negocjacji podczas globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej, które odbędzie się w Katowicach.

Najważniejszy wniosek z raportu dotyczy dopuszczanego wzrostu średniej globalnej temperatury do końca obecnego wieku. Jak oceniono, wzrost o więcej niż 1,5 stopnia będzie mieć znacznie poważniejsze skutki, niż zakładano wcześniej.

Do tej pory sądzono, że prób bezpieczeństwa to wzrost temperatury o 2 stopnie, ale teraz został ustalony o pół stopnia niżej. Wymowna różnica polega na tym, że o ile po wzroście temperatury o 1,5 stopnia pokrywa lodowa Arktyki będzie całkowicie topić się raz na 100 lat, to gdy wzrost wyniesie o 2 stopnie, takie topnienie będzie 10 razy częstsze.

Według IPCC w ciągu ostatnich kilku poprawił się polityczny, gospodarczy, społeczny i techniczny klimat wokół wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie stwierdzono spadek wykorzystania węgla. W optymistycznym scenariuszu wytwarzanie energii elektrycznej z węgla źródła może praktycznie zaniknąć do 2050 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Dawid777
5 lata temu
Kochani to nie ocieplenie tylko kara Boga dla tych którzy myślą że potrafią rządzić swiatem lepiej.Ale kara tych którzy rządzą spotka już niedługo Amen.
MAREK.
5 lata temu
Pod koniec lat 70 tych ub. stulecia również fachowcy roztaczali katastroficzną wizję i twierdzili że złoża ropy naftowej na świedcie wyczerpią się na przełomie lat 80 tych i 90 tych. Nie ma jak fachowcy od ostrzegania.
Andre
5 lata temu
To już dawno są obiektywne fakty niestety, czas gdybania i różnych opinia naukowców już minął.
nałókofcy
5 lata temu
Globalna ściema ciągle w natarciu.
oo7
5 lata temu
Raport jest zależny od tego kto sponsoruje naukowców.