Notowania

Globalne ocieplenie groźniejsze, niż sądzono. Wzrost temperatury o ponad 1,5 stopnia to katastrofa

Próg bezpieczeństwa wzrostu średniej temperatury na świecie to 1,5 stopnia - wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Większy wzrost temperatury może mieć nieodwracalne skutki.

Podziel się
Dodaj komentarz
Naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek do raportu podczas konsultacji.

Raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) został sporządzony przez 91 naukowców z 40 krajów. Jego podstawą jest 6 tysięcy publikacji naukowych. Naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek podczas konsultacji.

Dokument będzie główną podstawą negocjacji podczas globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej, które odbędzie się w Katowicach.

Najważniejszy wniosek z raportu dotyczy dopuszczanego wzrostu średniej globalnej temperatury do końca obecnego wieku. Jak oceniono, wzrost o więcej niż 1,5 stopnia będzie mieć znacznie poważniejsze skutki, niż zakładano wcześniej.

Do tej pory sądzono, że prób bezpieczeństwa to wzrost temperatury o 2 stopnie, ale teraz został ustalony o pół stopnia niżej. Wymowna różnica polega na tym, że o ile po wzroście temperatury o 1,5 stopnia pokrywa lodowa Arktyki będzie całkowicie topić się raz na 100 lat, to gdy wzrost wyniesie o 2 stopnie, takie topnienie będzie 10 razy częstsze.

Według IPCC w ciągu ostatnich kilku poprawił się polityczny, gospodarczy, społeczny i techniczny klimat wokół wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie stwierdzono spadek wykorzystania węgla. W optymistycznym scenariuszu wytwarzanie energii elektrycznej z węgla źródła może praktycznie zaniknąć do 2050 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: globalne ocieplenie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2018

oo7Raport jest zależny od tego kto sponsoruje naukowców.

08-10-2018

jglpitolenie ,ziemia miała takie okresy ocieplenia i zlodowaceń na przemian i to bez wpływu człowieka bo siedział wtedy na drzewie.tu chodzi o kasę i … Czytaj całość

08-10-2018

nałókofcyGlobalna ściema ciągle w natarciu.

Rozwiń komentarze (12)