Notowania

kraj
11.10.2017 13:10

Głodówka lekarzy - rezydentów. Premier: zmiany w służbie zdrowia muszą być systemowe

Premier Beata Szydło spotkała się z głodującymi lekarzami - rezydentami. - Zmiany w służbie zdrowia są konieczne, ale muszą to być zmiany systemowe - powiedziała premier Beata Szydło na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, po którym spotkać się ma z rezydentami, którzy w środę rano zawiesili protest głodowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

Jak przypomniała, w tym roku na ochronę zdrowia przeznaczono dodatkowo 8 mld zł.

Premier bierze udział w obradach RDS, która w środę rozmawiać miała m.in. o funkcjonowaniu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.

W posiedzeniu uczestniczą także minister zdrowa Konstanty Radziwiłł, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

Po posiedzeniu Rady Beata Szydło ma spotkać się z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL, którzy nie zgodzili się na udział w posiedzeniu plenarnym.

Protestujący od poprzedniego poniedziałku rezydenci zawiesili w środę rano głodówkę do czasu spotkania z premier. Beata Szydło zaproponowała im we wtorek wieczorem spotkanie, ale dopiero po zakończeniu trwającego protestu.

Do środy rano przez dziewięć dni ok. 20 lekarzy rezydentów prowadziło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Rezydenci domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń (PAP)

Agata Szczepańska

Tagi: kraj, zdrowie, rząd, pap, Beata Szydło, rada dialogu społecznego, krótka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2017

plPrzeciez rezydenci to nie są potencjalni wyborcy pisu Cieżko bedzie coś wyłuskać a opon nie wyjdą palić

11-10-2017

samsona ona ciemna JAK TABAKA W ROGU- BO TAKIEGO DOBRALA SOBIE MINISTRA ZDROWIA

11-10-2017

NoitakIch błyskawiczna ,podana przez PAP, odmowa współpracy z rządem to zdjęcie maski i pokazanie typowej arogancji , braku empatii dla pacjenta i powołania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)