Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Głodówka lekarzy - rezydentów. Premier: zmiany w służbie zdrowia muszą być systemowe

10
Podziel się

Premier Beata Szydło spotkała się z głodującymi lekarzami - rezydentami. - Zmiany w służbie zdrowia są konieczne, ale muszą to być zmiany systemowe - powiedziała premier Beata Szydło na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, po którym spotkać się ma z rezydentami, którzy w środę rano zawiesili protest głodowy.

Głodówka lekarzy - rezydentów. Premier: zmiany w służbie zdrowia muszą być systemowe
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)
bDANjmmt

Jak przypomniała, w tym roku na ochronę zdrowia przeznaczono dodatkowo 8 mld zł.

Premier bierze udział w obradach RDS, która w środę rozmawiać miała m.in. o funkcjonowaniu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.

W posiedzeniu uczestniczą także minister zdrowa Konstanty Radziwiłł, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

bDANjmmv

Po posiedzeniu Rady Beata Szydło ma spotkać się z członkami Porozumienia Rezydentów OZZL, którzy nie zgodzili się na udział w posiedzeniu plenarnym.

Protestujący od poprzedniego poniedziałku rezydenci zawiesili w środę rano głodówkę do czasu spotkania z premier. Beata Szydło zaproponowała im we wtorek wieczorem spotkanie, ale dopiero po zakończeniu trwającego protestu.

Do środy rano przez dziewięć dni ok. 20 lekarzy rezydentów prowadziło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Rezydenci domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń (PAP)

Agata Szczepańska

bDANjmmB
bDANjmmW
kraj
zdrowie
Źródło:
KOMENTARZE
(10)
bvcq
3 lata temu
Każdy kto pracuje chce dobrze zarabiać . Nie tylko medycy także ślusarz ,pani salowa, kasjerka itd.
pl
3 lata temu
Przeciez rezydenci to nie są potencjalni wyborcy pisu Cieżko bedzie coś wyłuskać a opon nie wyjdą palić
Natamaja
3 lata temu
kiedyś robiłam w szpitalu mojemu dziecku kompleksowe badanie słuchu - po przyjęciu na oddział dowiedziałam się, ze badania zajmą 4 dni; mój mąż wziął jeden dzień wolnego i wiecie co? wszystkie badania w tym szpitalu zostały zrobione w jeden dzień! wystarczyło dopilnować, by dziecko w odpowiednim czasie trafiło do odpowiedniego pokoju z odpowiednim sprzętem; mój mąż wchodził z dzieckiem, następnie po badaniu pytał, gdzie iść na kolejne badania - i tak całość badań załatwił w kilka godzin!!! nie miał z tym najmniejszego problemu; wtedy zadałam sobie pytanie - czy to jest kwestia TOTALNEGO braku organizacji, czy komuś zależy na tym , żeby pacjent długo był w szpitalu bo NFZ płaci za każdy dzień;
bDANjmmX
jo44
3 lata temu
a za studia zapłacili czy w ratach zapłacą i na podwyżkę zagłosują za rok ?
ja wiem
3 lata temu
Zmiany systemowe w służbie zdrowia trzeba zacząć od zmiany podatków,tak ,aby bogaci płacili więcej od ludzi niezamożnych oraz ,aby bogaci nie dostawali prezentów od Państwa,choćby 500+,itd.Wówczas będzie z czego dać na leczenie obywateli.