Notowania

przemysł
11-07-2018 (08:23)

Głogów żyje na chemicznej bombie. Poziom stężenia metali ciężkich przekracza wszelkie normy

Arsen, ołów, kadm - te i inne ciężkie metale są składowane na obrzeżach Głogowa. Mieszkańcy żyją na chemicznej bombie zegarowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(P.Dziurman/REPORTER)
Huta Miedzi jest odpowiedzialna za zanieczyszczanie powietrza m.in. arsenem

Arsen, ołów, kadm – te i inne ciężkie metale są składowane na obrzeżach Głogowa. Mieszkańcy żyją na chemicznej bombie zegarowej – a wszystko zgodnie z prawem.

By nie ponosić kosztów składowaniu żużla poołowiowego, Huta Miedzi Głogów KGHM sprzedaje go firmie Geran z Siemianowic Śląskich. Kontrole w tej firmie wykazują pewne nieprawidłowości – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zastrzeżenia dotyczą zarówno przewożenia, jak i przechowywania odpadów. Starostwo dopatrzyło się ich m.in. w wodach opadowych, które spływały do studzienki kanalizacyjnej, choć nie powinny. Firma zadeklarowała, że usunęła naruszenie, ale urzędnikom odmówiono prawa do przeprowadzenia osobistej kontroli.

Czy Polacy porzucają karty na rzecz smartfonów?

KGHMzapewnia, że Geran ma wszystkie stosowne pozwolenia na gromadzenie i odzysk odpadów, co było warunkiem koniecznym dla nawiązania współpracy. Dziennikarze dotarli do informacji, że Geran był jedyna firmą, która złożyła ofertę odbioru niebezpiecznego żużla.

O nieprawidłowościach przy transporcie opowiadają kierowcy samochodów ciężarowych i pracownicy firmy Geran. Jeden z nich przyznał, że raz do roku firma opłaca zatrudnionym badania, a wyniki jednoznacznie wskazują na przekroczenie poziomu ołowiu w organizmie.

Głogów ma problem nie od wczoraj

Gazeta zauważa, że Głogów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych arsenem miast – i to nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Normy są przekroczone nawet pięciokrotnie. Za ten stan rzeczy mieszkańcy winią hutę.

Żużel połowowy sklasyfikowany jest jako niebezpieczny odpad powstający w procesie produkcyjnym. "Dziennik Gazeta Prawna" zlecił badanie, które dowiodło, że znajduje się w nim tak dużo metali ciężkich, że nie spełnia norm zezwalających na składowanie w miejscu przeznaczonym do trzymania materiałów niebezpiecznych, a co dopiero na zwykłym wysypisku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: przemysł, głogów, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2018

LidkaRadny Chruszcz Paweł bardzo mocno zajmował się tym tematem . Niestety niedawno popełnił „samobójstwo”.

11-07-2018

nicoKGHM istnieje prawie od 70- ciu lat, zagrożenie ekologiczne w początkowej fazie istnienia firmy były ogromne nikt nie robił z tego problemu bo ważna … Czytaj całość

11-07-2018

taktakNie jest istotne czy składują odpady zgodnie z zasadami czy nie, najważniejsze, że kupili wszystkie pozwolenia. Po nas choćby potop.

Rozwiń komentarze (31)