Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnicy walczyli z policją w Warszawie

0
Podziel się:

Rzucali petardy pod nogi policjantów. Przewracali barierki policyjne. Wyrywali płyty chodnikowe. Policja rozpylała gaz łzawiący oraz używała armatek wodnych.

Górnicy walczyli z policją w Warszawie

_ fot. PAP/Szymon Pulcyn _

Protestujący górnicy chcą mieć prawo do odejścia na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią. Przepisy umożliwiające wsześniejszą emeryturę dla górników wygasają z końcem przyszłego roku.

_ fot. PAP/Radek Pietruszka _

Górnicy demonstrujący w Warszawie zapowiadają, że pozostaną przed Sejmem do czasu podjęcia przez komisję polityki społecznej decyzji w sprawie ich emerytur. "Jeżeli komisja przyjmie rozwiązania dogodne dla nas, jesteśmy w stanie wyjechać już dziś wieczorem" - powiedział przewodniczący sekcji krajowej górnictwa węgla kamiennego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz.

Sejmowa komisja polityki społecznej ma rozważyć wyłączenie kwestii emerytur górniczych z całego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział po spotkaniu z górnikami, że jeśli komisja przygotuje odpowiednie sprawozdanie dotyczące wyłącznie emerytur górniczych, wówczas Sejm mógłby się zająć tą sprawą w środę, Senat w czwartek.

"Teraz wszystko zależy od decyzji komisji polityki społecznej. Jeżeli przyjęte zostaną rozwiązania zaproponowane przez marszałka Cimoszewicza to jest nadzieja, że system emerytalny dla górników zostanie utrzymany" - powiedział Kolorz. Podkreślił, że ustawa dotyczyłaby tylko tych górników, którzy bezpośrednio pracują pod ziemią.

Informacja o wynikach spotkania w widoczny sposób rozluźniła atmosferę przez gmachem Sejmu, gdzie od wczesnych godzin rannych demonstruje ok. 5,5 tys. górników. Uczestnicy demonstracji, rozsiedli się na trawniku i chodnikach, niektórzy piją alkohol.

Więcej informacji:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)