Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gorsza prognoza dla gospodarki USA

0
Podziel się:

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję odnośnie stóp procentowych. Fed poinformował też, że będzie kontynuował sprzedaż obligacji.

Gorsza prognoza dla gospodarki USA
(PAP/EPA)
bECCnNqt

[Aktualizacja: 21:46]

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Poinformowano też, że planuje się pozostawić stopy na obecnym wyjątkowo niskim poziomie przynajmniej do końca 2014 roku.

[Na zdjęciu przewodniczący Fed Ben Bernanke]

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 procent. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

bECCnNqv

_ FOMC zamierza utrzymywać wyjątkowo akomodacyjną politykę monetarną. Warunki gospodarcze - w tym niskie stopy wykorzystania zasobów oraz ograniczone perspektywy wzrostu inflacji w średnim terminie - prawdopodobnie gwarantują wyjątkowo niskie stopy procentowe do późnego 2014 roku _ - napisano w oświadczeniu Fed.

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w USA w obecnym i przyszłym roku. Nowa prognoza Fed zakłada wzrost PKB w 2012 roku o 2,2 do 2,7 procent. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego z listopada mówiła o wzroście PKB o 2,5-2,9 procent w 2012 roku. Wzrost w 2013 roku wyniesie w ocenie Fed 2,8-3,2 procent. Wcześniej Fed zakładał wzrost o 3,0-3,5 procent w 2013 roku.

Niższe od wcześniejszych oczekiwań ma być natomiast bezrobocie w Stanach Zjednoczonych - ocenił Fed. Bezrobocie w 2012 roku wyniesie 8,2-8,5 procent w bieżącym roku oraz 7,4-8,1 procent w przyszłym. Wcześniejsza prognoza Fed mówiła o poziomie 8,5-8,7 procent w tym roku oraz 7,8-8,2 procent w 2013 roku.

Jednocześnie Fed nie zdecydował się określać celu co do poziomu bezrobocia, ponieważ, jak to podkreślono w oświadczeniu, bezrobocie w dłuższym okresie jest głównie zdeterminowane przez czynniki, które nie mają charakteru monetarnego. Amerykański bank centralny poinformował również o ustanowieniu celu inflacyjnego w USA na poziomie 2 procent.

bECCnNqB

Fed poinformował, że dalej będzie kontynuował sprzedaż obligacji, wartych łącznie 400 mld dol. Gospodarka USA rozwija się w ograniczonym tempie - ocenił Fed. Zwiększają się wydatki amerykańskich gospodarstw domowych, stopa bezrobocia w USA jest jednak wciąż wysoka, a sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna - napisano w oświadczeniu. Kolejne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych odbędzie się 13 marca.

Czytaj więcej o decyzjach Fed w Money.pl
Fed postanowił. Zobacz, co zrobili ze stopami procentowymi Amerykańscy bankierzy centralni zdecydowali, czy chcą dodatkowo stymulować gospodarkę.
Szef Fed nie podał szczegółów, a indeksy... We wczorajszym wystąpieniu Ben Bernanke powtórzył, że Rezerwa Federalna wciąż ma środki do stymulowania amerykańskiej gospodarki.
Od paniki do euforii. Bernanke rządzi giełdą Cały tydzień był podporządkowany wystąpieniu szefa Fedu. To, co się stało wczoraj, przeszło jednak najśmielsze oczekiwania.
bECCnNqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)