Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Nastroje społeczne w Polsce. CBOS: oceny gospodarki najlepsze od 1989 r.

138
Podziel się:

Jak podają autorzy raportu, w stosunku do ubiegłego miesiąca ogólne nastroje społeczne Polaków nie zmieniły się znacząco.

Nastroje społeczne w Polsce. CBOS: oceny gospodarki najlepsze od 1989 r.
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Prawie połowa Polaków (49 proc.) pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą w kraju - ocena polskiej gospodarki przez obywateli jest obecnie najlepsza od 1989 roku - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie ponad jedna czwarta zatrudnionych obawia się utraty pracy.

Jak podają autorzy raportu, w stosunku do ubiegłego miesiąca ogólne nastroje społeczne Polaków nie zmieniły się znacząco.

W porównaniu z lipcem nieco polepszyły się oceny ogólnej sytuacji w kraju. Co prawda odsetek badanych twierdzących, że zmierza ona w złym kierunku, praktycznie się nie zmienił (41 proc.), ale nieznacznie wzrosła liczba respondentów będących przeciwnego zdania (z 41 proc. do 44 proc.).

Zobacz także: Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Najbardziej niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce są respondenci o poglądach lewicowych (71 proc.), niepraktykujący religijnie (58 proc.) oraz mieszkający w największych miastach (53 proc.).

Pozytywnie sytuację z kraju ocenia 88 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. W elektoracie ruchu Kukiz'15 opinie pozytywne i negatywne się równoważą (odpowiednio: 48 proc. i 46 proc.), natomiast ci, którzy w wyborach poparliby Platformę Obywatelską lub Nowoczesną, najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym najbardziej krytyczni w swoich ocenach są wyborcy Nowoczesnej (83 proc. opinii negatywnych).

Jak wynika z badań, poprawa w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnosi się do opinii na temat sytuacji politycznej w Polsce. Obecnie 23 proc. badanych uważa ją za dobrą (wzrost o 3 punkty procentowe), a 38 proc. - za złą.

Od lipcowego pomiaru odsetek osób oceniających dobrze sytuację gospodarczą wzrósł o 5 punktów procentowych (do 49 proc.), jednocześnie zmalała liczba opinii negatywnych (z 15 proc. do 13 proc.). Tym samym bilans ocen stanu polskiej gospodarki jest obecnie najlepszy w historii badań, a więc od 1989 roku.

Negatywna zmiana nastąpiła w odniesieniu do poczucia zagrożenia bezrobociem. Po jego ubiegłomiesięcznym spadku odnotowano w sierpniu ponowny wzrost - do poziomu z czerwca. Oznacza to, że utraty pracy obawia się obecnie ponad jedna czwarta zatrudnionych.

Jak podaje sondaż, od lipca nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Większość uznaje go za dobry (59 proc.). Natomiast jako zły określa swój poziom życia 5 proc. respondentów, a 36 proc. twierdzi, że żyje im się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.

Dość stabilne pozostają też oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. Ponad połowa badanych (53 proc.) wyraża satysfakcję w tym względzie, ponad dwie piąte (42 proc., od lipca wzrost o 3 punkty procentowe) twierdzi, że ich warunki materialne są przeciętne (ani dobre, ani złe), natomiast 5 proc. (spadek o 2 punkty) deklaruje niezadowolenie ze swoich warunków życia.

Zbliżone do lipcowych są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju. Ponad jedna czwarta badanych (29 proc., wzrost o 2 punkty procentowe) spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce się poprawi, a nieco mniejsza grupa (24 proc.) obawia się jej pogorszenia. Niezmiennie najwięcej badanych prognozuje w tym względzie utrzymanie status quo (39 proc., spadek o 3 punkty).

Badanie przeprowadzono w dniach 17-24 sierpnia br. na liczącej 1009 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(138)
ja
6 lat temu
Powinniśmy zrozumieć, że to od nas samych głównie zależy jak nam się wiedzie i czy mamy majątek czy nie. W niewielkim stopniu zależy to od rządu czy miejsca zamieszkania. Słyszeliście o ksią.ż ce "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
piotr
6 lat temu
CBOS jako rządowa tuba jest instytucją niewiarygodną,więc ich rewelacje są dobre dla Jarosława by mu poprawić samopoczucie.
Polak
6 lat temu
Od razu widac ,ze prawica obrala dobry kierunek wzmacniajac gospodarke rodzima a nie innych panstw.
wtf
6 lat temu
przekupiona przez PiS banda ma chwilę szczęścia, ale kasa już się kończy 😀
emeryt
6 lat temu
Tylko emeryci szybko biednieja, ceny szybko rosną, szczególnie nabiału i owoców, leków musi płacić za 500+ i inne wynalazki
...
Następna strona