Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Azji pędzi, ale pracownicy pozostają biedni

0
Podziel się:

Chociaż gospodarka Chin i Indii rozwija się z zawrotną prędkością, to azjatyccy pracownicy nadal są najbiedniejsi na świecie, wynika z raportu przedstawionego przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO)

Chociaż gospodarka Chin i Indii rozwija się z zawrotną prędkością, to azjatyccy pracownicy nadal są najbiedniejsi na świecie, wynika z raportu przedstawionego przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO)

W Korei Południowej rozpoczęła się czterodniowa konferencja, której celem jest poprawa warunków pracy w południowo-wschodniej Azji, gdzie mieszka ponad połowa ludzkości.

„Region Azji i wybrzeży Pacyfiku jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem na Ziemi. Mieszka tu 60 procent światowej siły roboczej” – powiedział otwierając konferencję jej przewodniczący koreański minister pracy Lee Sang-soo.

Z raportu przygotowanego przez ILO wynika, że chociaż pracownicy zyskują na wzroście, to nadal pozostają najbiedniejsi na świecie. Za mniej niż jednego dolara dziennie musi się utrzymać aż 600 mln Azjatów. Co prawda w ciągu ostatnich lat tę symboliczną barierę udało się przekroczyć aż 250 mln osób, jednak jeśli podnieść granicę do 2 dol. dziennie, to poniżej niej znalazłoby się prawie 2 mld mieszkańców Azji.

ILO niepokoi też fakt, że za wzrostem gospodarczym nie podąża wzrost liczby miejsc pracy. W Chinach, 60-proc. wzrost PKB w latach 2000-2004 był spowodowany głównie zwiększeniem o 40 proc. wydajności, podczas gdy zatrudnienie zwiększyło się zaledwie o 5 proc. W wielu krajach Południowo-Wschodniej Azji bezrobocie wzrosło w porównaniu z połową lat 90.

Wciąż nierozwiązany jest problem wyzysku dzieci. Liczba pracowników w wieku od 5 do 14 lat w Azji nadal sięga ponad 122 mln. W latach 2000-2004 zmniejszyła się zaledwie o 5 mln.

W najbliższych dniach przedstawiciele z około 40 krajów i regionów Południowo-Wschodniej Azji będą starać się znaleźć odpowiedź na pytanie jak to zmienić.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)