Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka rosji
12.04.2013 15:41

Gospodarka Rosji. Minister rozwoju gospodarczego przewiduje recesję

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego podwyższyło prognozę odpływu kapitału w 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Gospodarka Rosji jesienią może wpaść w recesję - ostrzegł minister rozwoju gospodarczego tego kraju Andriej Biełousow. Poprzedniego dnia jego resort ostro skorygował w dół prognozę wskaźników makroekonomicznych na 2013 rok.

_ - Nie jesteśmy jeszcze w recesji, ale możemy się w niej znaleźć, ryzyko takie istnieje. Myślę, że jesienią, jeśli przez jakiś czas nie będziemy mieć wzrostu, możemy wpaść w recesję _ - powiedział Biełousow dziennikarzom w Błagowieszczeńsku, na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej, gdzie towarzyszył wizytującemu ten region prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Wczoraj zastępca Biełousowa Andriej Klepacz poinformował, że Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego skorygowało prognozę wzrostu PKB w 2013 roku z 3,6 do 2,4 proc., produkcji przemysłowej - z 3,6 do 2 proc., a inwestycji w kapitał podstawowy - z 6,5 do 4,6 proc. PKB Rosji w lutym tego roku wzrósł zaledwie o 0,1 proc. wobec 1,6 proc. w styczniu. Od początku roku wzrost wyniósł 0,9 proc. W 2012 roku PKB wzrósł o 3,5 proc., a w 2011 roku - o 4,3 proc.

Ministerstwo obniżyło prognozę wzrostu PKB nie bacząc na to, że podniosło przewidywaną cenę ropy naftowej w bieżącym roku z 97 do 105 dolarów za baryłkę. Były wieloletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin oświadczył niedawno, że wzrost gospodarki FR poniżej 3 proc. rocznie oznacza stagnację. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego także podwyższyło prognozę odpływu kapitału z Rosji w 2013 roku do 30-35 mld dolarów wobec przewidywanych wcześniej 10 mld USD.

Z danych Centralnego Banku Rosji (CBR) wynika, że odpływ kapitału z Federacji Rosyjskiej już w pierwszym kwartale 2013 roku wyniósł 25,8 mld dolarów. W porównywalnym okresie poprzedniego roku z Rosji odpłynęło 33,6 mld USD, a w całym 2012 roku - 54,1 mld USD. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego nie skorygowało jedynie prognozy inflacji - resort przewiduje, że ceny konsumpcyjne w Rosji w tym roku wzrosną o 5,8 proc. Wcześniej ministerstwo podawało, że w 2013 roku inflacja wzrośnie o 5-6 proc.

Jako przyczynę korekty wskaźników makroekonomicznych Klepacz podał spadek eksportu i wzrostu inwestycji - jedno i drugie z powodu Gazpromu. W 2012 roku czysty zysk koncernu spadł o 37 proc. - do 566 mld rubli (18,3 mld USD), co skutkowało zmniejszeniem jego planów inwestycyjnych na bieżący rok o 28 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny pod ścianą. Rząd ujawnia prognozy Doradcy chińskiego rządu wskazali największe zagrożenia, stojące przed największą fabryką świata.
Bank Światowy tnie prognozy, także dla Polski Recesja w strefie euro nadal osłabia wyniki gospodarcze krajów Unii. Bank prognozuje, co dalej ze stopami procentowymi.
Stopy procentowe w dół - to już pewne? Dziś ważna decyzja. Według ekspertów wiele przemawia za tym, że RPP dokona obniżki.
Tagi: gospodarka rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz