Notowania

prywatyzacja
29.07.2014 10:52

Gospodarka Słowenii. Ustępujący rząd wznawia prywatyzację

Rząd poinformował w komunikacie, że zmodyfikował swe zarządzenie z 3 lipca w celu wznowienia procesu prywatyzacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UKOM (Stanko Gruden/STA)/CC BY 3.0/wikimedia commons)
Alenka Bratuszek

Ustępujący rząd Słowenii ogłosił wczoraj wieczorem wznowienie programu prywatyzacji, ocenianego jako kluczowy dla uzdrowienia finansów publicznych. Program został zamrożony na początku lipca przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Rząd poinformował w komunikacie, że zmodyfikował swe zarządzenie z 3 lipca w celu wznowienia procesu prywatyzacji.

Stojąca na czele centrolewicowego rządu premier Alenka Bratuszek zdecydowała 3 lipca o zamrożeniu prywatyzacji 15 przedsiębiorstw, w tym operatora telekomunikacyjnego Telekom Slovenije i stołecznego lotniska Aerodrom Ljubljana.

Bratuszek oceniła, że nowy rząd wyłoniony w wyborach 13 lipca powinien zdecydować o kontynuowaniu procesu i wzięciu na siebie odpowiedzialności za te bardzo niepopularne kroki.

Nowy parlament Słowenii zbierze się po raz pierwszy na końcu tygodnia. Prezydent Borut Pahor będzie miał od tego momentu 30 dni na nominowanie nowego premiera.

Przedterminowe wybory parlamentarne wygrała nowa centrolewicowa Partia Miro Cerara (SMC), zdobywając 36 z 90 mandatów - więcej niż jakakolwiek partia od uzyskania niepodległości przez Słowenię w 1991 roku. Drugie miejsce zajęła Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS), której lider, konserwatywny b. premier Janez Jansza odsiaduje karę dwóch lat więzienia za korupcję w związku z wielkim kontraktem na zakup broni zawartym z fińską firmą Patria.

Zdaniem analityków Cerar może dać Słowenii stabilizację, której kraj potrzebuje, by ożywić gospodarkę, ale jego niechęć do wyprzedawania dużych firm państwowych może zaowocować przyrostem długu publicznego, co z kolei przysporzy zmartwień partnerom Lublany ze strefy euro.

Słowenii udało się o włos uniknąć w zeszłym roku międzynarodowej pomocy dla jej banków, kiedy globalny kryzys ujemnie odbił się na słoweńskim eksporcie. Oczekuje się, ze zadłużenie Słowenii sięgnie w tym roku 81 proc. PKB, podczas gdy w 2013 roku wyniosło ono 71,7 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: prywatyzacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz