Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Szwecji ma się gorzej, niż przewidywano

0
Podziel się:

Rząd i minister finansów kraju przyznają się do pomyłki.

Gospodarka Szwecji ma się gorzej, niż przewidywano
(mrlins/CC/Flickr)

Dotychczasowe prognozy rozwoju ekonomicznego Szwecji w 2013 r. okazały się zbyt optymistyczne. Dotyczy to nawet przewidywań ogłoszonych trzy miesiące temu przez ministra finansów Andersa Borga, uważanego za jednego z najlepszych specjalistów na tym stanowisku w UE.

Jego zapowiedzi niemal 3-procentowego wzrostu w 2013 r. Produktu Narodowego Brutto obecnie zostały zredukowane do 1,1 procent. Zresztą taka optymistyczna prognoza była od początku sceptycznie przyjmowana przez wielu ekonomistów.

Teraz Borg oraz szwedzki rząd musieli przyznać się do pomyłki. Przede wszystkim zmniejszyła się konsumpcja wewnętrzna. Gospodarstwa domowe ograniczyły zakupy. Przedsiębiorstwa wstrzymały inwestycje, a eksport spada bardziej niż się spodziewano.
Rząd jednak nie traci nadziei. Minister Borg twierdzi, że nie można obecnego kryzysu porównywać z rokiem 2008. Wówczas co miesiąc zwalniano z pracy po 40 tys. osób. Obecnie _ tylko _ 10 tysięcy. Jest więc nadzieja na szybszą poprawę.

Minister występuje z nowymi, choć ostrożniejszymi prognozami. Na 2014 przewiduje wzrost PNB już na poziomie 3 procent zamiast zapowiadanych wcześniej 3,7 procent. Lecz nawet taka zredukowana prognoza jest sceptycznie przyjmowana przez szwedzkie poważne instytucje finansowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Nawet 300 tysięcy Polaków wkrótce straci pracę Z analizy Money.pl wynika, w których branżach najwięcej osób straci zatrudnienie, a w których będzie można liczyć na posadę. Sprawdź, co nas czeka w 2013 roku.
Premier obiecuje trzy procentowy wzrost PKB Premier obiecuje trzy procentowy wzrost PKB, walkę z ubóstwem i podniesienie płacy minimalnej.
Fatalne dane z Niemiec pogrążą polską gospodarkę? PKB Niemiec to około 30 proc. PKB całej strefy euro. Od kondycji naszego sąsiada zależy koniunktura w Polsce i Europie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)