Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
2016 rok był trudny dla GPW. Liczba debiutów spadła o 15 proc.

2016 rok był trudny dla GPW. Liczba debiutów spadła o 15 proc.

Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Wartość ofert pierwotnych w Europie w 2016 r. wyniosła 27,9 mld euro, a w 2015 r. 57,4 mld euro - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Liczba debiutów spadła do najniższego poziom od 2009 r. Na giełdzie w Warszawie w 2016 r. było 28 ofert, czyli o 15 proc. mniej niż w 2015 r.

Z opublikowanego w czwartek raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC wynika, że na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2016 roku odnotowano 28 ofert pierwotnych, tzw. IPO (Initial Public Offering), to spadek o ponad 15 proc. względem 2015 r. Z tych ofert 12 miało miejsce na rynku głównym. Wartość wszystkich wyniosła 262 mln euro, co oznacza spadek o 178 mln euro w porównaniu z rokiem 2015.

Autorzy raportu przyznali jednak, że koniec 2016 roku przyniósł widoczne ożywienie na rynku pierwotnym - wartość ofert w IV kwartale wyniosła 147 mln euro, czyli ponad połowę wartości wszystkich emisji w 2016 r. Wtedy też miały miejsce dwa spośród trzech największych debiutów w ubiegłym roku - spółki farmaceutycznej Celon Pharma (56,9 mln euro) oraz producenta wyrobów drewnianych Stelmet (42,4 mln euro).

- Rok 2016 zostanie zapamiętany jako okres wycofania rekordowej liczby spółek z obrotu giełdowego (19). Aktywność na warszawskim parkiecie była w ostatnich 12 miesiącach najsłabsza od wielu lat. Pogłębiające się spadki notowań oraz niski poziom obrotów spowodowały, że rynek pierwotny przyciągnął rekordowo niską liczbę emitentów i inwestorów - wskazał wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

Dodał, że ostatni kwartał 2016 r., w szczególności grudzień, przyniósł oczekiwaną od dawna poprawę sytuacji na rynku kapitałowym i wzrost głównych indeksów oraz powrót inwestorów zagranicznych. Zapowiadane na najbliższe miesiące oferty publiczne - jego zdaniem - dają nadzieję na zwiększenie aktywności na rynku ofert pierwotnych w roku 2017, w tym m.in. powrót emitentów, którzy w poprzednich latach odkładali decyzję o debiucie.

Z danych uzyskanych przez PwC wynika, że łączna wartość ć pozyskanych środków na europejskim rynku ofert pierwotnych spadła o blisko połowę w porównaniu do roku 2015, osiągając wartość 27,9 mld euro, natomiast liczba debiutów zmalała o ok. 27 proc.

Największymi ofertami w 2016 roku okazały się IPO Innogy SE - spółki energetycznej zależnej od RWE (4,6 mld euro włączając opcję nadsubskrypcji - Deutsche Boerse). Na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki energetycznej Dong Energy (2,6 mld euro, Nasdaq OMX). Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła działająca w obszarze płatności cyfrowych Nets (2,1 mld euro, Nasdaq OMX).

- Aktywność na rynku ofert pierwotnych w Europie w 2016 r. osiągnęła poziom znacząco niższy od rekordowego po kryzysie roku 2015. Pod względem liczby debiutów rok 2016 okazał się najgorszy od 2009 r. Rynek europejski nie jest przy tym odosobniony - światowa aktywność w zakresie debiutów w 2016 r. była również niższa w porównaniu do poprzedniego roku, na co istotny wpływ miały czynniki o zasięgu globalnym - polityczna niepewność (przede wszystkim w UE i USA), obawy inwestorów dotyczące spowolnienia chińskiej gospodarki czy niskie ceny ropy naftowej - tłumaczył partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny.

Jak podkreślił, "w Europie znakomity rok ma za sobą Nasdaq OMX, który okazał się liderem zarówno pod względem wartości IPO, jak i liczby debiutów". Według niego także w tym roku spodziewać się można dużej aktywności na tym rynku, ale perspektywy dla pozostałych europejskich parkietów nie są już tak optymistyczne.

Warszawska giełda też może dać sowite zyski. Z analizy WP money wynika, że inwestorzy na GPW mieli bardzo dobry styczeń. Wystarczy wspomnieć, że znani polscy biznesmeni mieli świetne wyniki. Leszek Czarnecki zarobił około 160 mln zł, Roman Karkosik 440 mln zł, a Michał Sołowow grubo ponad miliard złotych. Tyle zyskały na wartości tylko w styczniu należące do nich akcje odpowiednio: Getin Noble Banku, Boryszewa i Synthosu. To m.in. dzięki nim indeks giełdowy mWIG40 zanotował najlepszy miesiąc od ponad 3 lat (więcej o tym tutaj).

Raport "IPO Watch Europe" to publikacja kwartalna. Najnowszy dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku i uwzględnia debiuty akcji lub praw do akcji. Obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie, włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii. W statystykach nie uwzględniono debiutów podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienia między rynkami w ramach jednej giełdy.

PwC to sieć firm zajmujących się doradztwem biznesowym, podatkowym i prawnym oraz audytem w 157 krajach. Firmy te zatrudniają ponad 223 tys. pracowników.

gpw, pwc, ipo, debiuty na giełdzie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie