Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greccy emeryci przeciwni cięciom finansowym spalili flagę UE

0
Podziel się:

Wizyta Angeli Merkel w Atenach budzi coraz większe emocje. Zobacz, co planuje kanclerz Niemiec.

Greccy emeryci przeciwni cięciom finansowym spalili flagę UE
(PAP/EPA)

Kilkuset greckich emerytów przemaszerowało do siedziby UE w Atenach, by zaprotestować przeciwko planowanym cięciom dochodów w ramach nowego programu radykalnych cięć finansowych. Skandując hasła przeciw oszczędnościom, spalili unijną flagę. Manifestacja jest tym bardziej kontrowersyjna, gdyż jutro rozpoczyna się wizyta Angeli Merkel w Grecji.

Dwie największe greckie centrale związkowe apelowały - każda z osobna - o zorganizowanie w poniedziałek protestów przeciw nowym cięciom budżetowym. Liczbę protestujących emerytów agencja Associated Press oszacowała na 300 osób.

Bardzo zadłużona Grecja liczy na międzynarodową pomoc finansową. Od zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014 UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego dla Aten, wynoszącej 31,5 mld euro. Premier Grecji powiedział w piątek, że bez kolejnej transzy pomocy finansowej Grecji wystarczy pieniędzy do końca listopada.

Angela Merkel ugnie się przed rozwścieczoną Grecją?Politycy niemieckiej chadecji zapowiedzieli, że podczas jutrzejszej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Atenach nie padną obietnice złagodzenia programu bolesnych reform dla zagrożonego bankructwem kraju. Opozycja żąda sygnału solidarności z Grecją.

_ - Wizyta nie służy temu, by przywieźć Grekom prezenty _ - powiedział szef frakcji chadeckiej Volker Kauder.

Według niego Merkel zamierza rozmawiać z władzami Grecji o tym, jak kraj ten może dotrzymać zobowiązań, które są warunkiem otrzymania kolejnej raty międzynarodowej pomocy finansowej. _ - Dla Greków najlepiej będzie, jeśli dotrzymają tego, co zostało uzgodnione _ - dodał Kauder.

Także premier Bawarii i szef chadeckiej partii CSU Horst Seehofer powiedział w poniedziałek, że nie oczekuje ze strony Merkel żadnych ustępstw w sprawie greckiego programu reform i oszczędności.

Przypomniał, że decyzja o wypłacie następnej raty wsparcia z pakietu ratunkowego dla Grecji zapadnie na podstawie raportu trojki, czyli ekspertów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW, którzy oceniają postępy Grecji we wdrażaniu uzgodnionych reform i oszczędności. _ - Mamy jasno ustaloną kolejność. Najpierw pracuje trojka, a potem zobaczymy, jak należy to ocenić _ - powiedział Seehofer.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/polska;musi;pomoc;grecji;-;to;kwestia;honoru,178,0,1087154.html) *Polska musi pomóc Grecji - to kwestia honoru * Mogliśmy liczyć na pomoc, więc nie możemy jej odmawiać - uważa Bartosz Chochołowski.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powtórzył w poniedziałek w wywiadzie dla rozgłośni rbb-Inforadio, że dopiero wówczas, gdy zostanie udowodnione, że Grecja spełnia wymogi oszczędnościowe, zostanie wypłacona następna rata pomocy finansowej w wysokości 31,5 mld euro.

Dodał, że wprawdzie Niemcy chcą pomóc Grekom w budowie sprawnej administracji, ale _ kiedyś kraj ten musi stanąć na własnych nogach _. _ Grecja nie może być beczką bez dna _ - powiedział Schaeuble.

Zdaniem niemieckiej opozycji wizyta Merkel w Atenach powinna być jasnym sygnałem wsparcia dla tego kraju. _ - W pierwszym rzędzie powinna mówić o solidarności i powiedzieć: tak, ja jako kanclerz federalna chcę, by Grecja pozostała w strefie euro _ - powiedziała szefowa frakcji Zielonych Renate Kuenast w rozmowie z telewizją ARD.

Polityk socjaldemokracji Carsten Schneider uważa zaś, że wizyta Merkel w Grecji jest spóźniona; po raz ostatni niemiecka kanclerz odwiedziła ten kraj w 2007 roku. _ - Kryzys panuje od 2009 roku. Dawanie rad tylko zza biurka w Berlinie to obraza _ - ocenił Schneider.

Wizycie Merkel, uważanej w Grecji za symbol bolesnej polityki cięć, towarzyszyć będą demonstracje przeciwników reform, w tym lewicowej koalicji SYRIZA i związków zawodowych. Niemiecki dziennik _ Bild _ pisze w poniedziałek, że z niemiecką kanclerz poleci do Aten więcej ochroniarzy, niż zazwyczaj. Droga przejazdu kolumny z lotniska w stolicy Grecji do budynków rządowych będzie całkowicie zamknięta dla zwykłego ruchu, a kolumnę mają tez ochraniać śmigłowce.

_ - Na dachach siedziby premiera (Antonisa) Samarasa ulokowani zostaną snajperzy _ - pisze _ Bild _. Według gazety wzmocniona zostanie ochrona ambasady Niemiec i Instytutu Goethego w Atenach.

Jak twierdzą media, greckie władze zmobilizowały do ochrony porządku podczas wizyty Merkel 7 tysięcy policjantów. Podobne środki bezpieczeństwa wprowadzono w stolicy Grecji po raz ostatni w 1999 roku czasie wizyty ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona.

Czytaj więcej w Money.pl
Emeryci wdarli się do gmachu ministerstwa Kilkuset greckich emerytów, protestujących przeciwko rządowym cięciom nakładów na opiekę zdrowotną, wdarło się dzis do budynku ministerstwa zdrowia w Atenach.
Grecja obiecuje reformy. Bo UE przykręca kurek Nowy rząd jest gotów do strukturalnych reform, bo dotychczasowe działania były nieskuteczne - zapewnia premier w expose.
Kolacja przywódców UE. Nie będą mówić o... Projekt wniosków ze szczytu odkłada negocjacje w tej sprawie na drugą połowę roku za prezydencji Cypru.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)