Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Grecja: coraz większe rozczarownie i pesymizm

19
Podziel się:

Grecy mają wyraźnie dosyć. Na coraz większe rozczarowanie i pesymizm wskazują wyniki ostatniego sondażu oceniającego dwa lata rządów gabinetu Aleksisa Tsiprasa i kierunek toczących się negocjacji z wierzycielami. Przeprowadził go Uniwersytet Macedonii w Salonikach dla greckiej telewizji SKAI.

Grecja: coraz większe rozczarownie i pesymizm
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Grecy mają wyraźnie dosyć. Na coraz większe rozczarowanie i pesymizm wskazują wyniki ostatniego sondażu oceniającego dwa lata rządów gabinetu Aleksisa Tsiprasa i kierunek toczących się negocjacji z wierzycielami. Zadłużenie Greków wobec państwa dochodzi do stu miliardów euro.

Sondaż przeprowadził Uniwersytet Macedonii w Salonikach dla greckiej telewizji SKAI.

Prawie 90 procent ankietowanych Greków uważa, że sprawy w ich kraju idą w złym kierunku. Prawie tyle samo jest rozczarowanych rządami koalicji Syriza-Niezależni Grecy.

Co drugi ankietowany źle ocenia też sposób, w jaki prowadzone są negocjacje z wierzycielami. Jednocześnie zdecydowana większość sądzi, że dojdzie do zakończenia oceny reform w Grecji, ale będzie się to wiązało z kolejnymi oszczędnościami. W pytaniu o to, na kogo oddałbyś głos w najbliższych wyborach, 33 proc. ankietowanych wskazało na największą opozycyjną partię w Grecji, Nową Demokrację. Partia premiera Aleksisa Tsiprasa zebrała o połowę mniej głosów.

Opóźniające się zakończenie oceny greckich reform odbija się negatywnie na gospodarce w tym kraju. Ateny czekają na powrót wierzycieli, aby doprowadzić do porozumienia. Najpierw jednak grecki rząd musi odpowiedzieć wierzycielom, którzy żądają zatwierdzenia kolejnych reform oszczędnościowych. Zadłużenie Greków wobec państwa przekroczyło 94 miliardy euro. To więcej niż łączna wartość ostatniego pakietu kredytowego dla tego kraju. Zdaniem specjalistów, dług będzie się powiększać. Więcej czytaj tutaj.

Tymczasem lider Nowej Demokracji Kiriakos Mitsotakis spotyka się dziś z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble. W poniedziałek przywódca opozycji przedstawił swój plan wyprowadzenia Grecji z kryzysu Angeli Merkel.

Zakończenie oceny greckich reform jest warunkiem wypłaty kolejnych transz z ostatniego programu kredytowego dla Grecji. Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-10 lutego na grupie ponad tysiąca osób.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
jolo
7 lat temu
oglądałem dokument jak to władze w hiszpani poczynały niestety widze w polsce podobne symptomy np. wysoka korupcja i marnotrastwo rozrost biurokracji budowa masa bezsensownych inwestycji i drogich nierentownych obiektów , w hiszpani każde miasto chciało własne lotnisko u nas też chcieli budować wiadomo po co , to wszystko już nie w takiej skali jak w hiszpani ale jednak
uk6h
7 lat temu
darmozjady w hiszpani i grecji sami rozwalili własne kraje i hamują tym samym innych
hellada
7 lat temu
Mają dosyć? A może wreszcie wzięliby się do prawdziwej pracy. Co? Taką mam dla tych oszustów i nierobów propozycję.
Liczyk
7 lat temu
Greków to chociaż ma kto RATOWAĆ., jak Morawiecki z prezesem zrobią u nas GRECJĘ BIS to pies z kulawą nogą się nami nie zainteresuje ....ORBAN tym bardziej
A jak Antygon...
7 lat temu
To nie Grecy są zadłużeni wobec Państwa, tylko Państwo wobec Greków.