Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja złożyła wniosek o kolejną pożyczkę

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził, że otrzymał list od Grecji, ubiegającej się obecnie o kolejną pomoc finansową.

Grecja złożyła wniosek o kolejną pożyczkę
(PAP/EPA)

Wcześniej rząd w Atenach informował, że zaprosił MFW do udziału w negocjacjach w sprawie pomocy. Potrzeby kraju oceniane są na 86 mld euro.

MFW poinformował w komunikacie wydanym w piątek, że przedyskutuje z władzami Grecji i z partnerami europejskimi termin i procedury dalszych rozmów.

Wcześniej w piątek rząd Grecji ogłosił, że zaprosił MFW do udziału w negocjacjach w sprawie pomocy finansowej (tzw. bailout). Jak wyjaśniła rzeczniczka rządu Olga Gerowasili, wysłany został list do szefowej MFW Christine Lagarde z formalną prośbą o zaangażowanie się w trzeci już od 2010 roku bailout Grecji.

Ateny domagały się na pewnym etapie rozmów z wierzycielami, by MFW nie brał udziału w następnym bailoucie.

Negocjacje dotyczące warunków przyznania trzeciego pakietu finansowego miały się rozpocząć w piątek. Teraz jednak mówi się o tym, że może ruszą w weekend, a nie jest wykluczone, że dopiero w poniedziałek. Powodem wstrzymanych rozmów są warunki stawiane przez władze w Atenach.

Według doniesień agencyjnych, Grecja chciała ograniczyć pierwsze spotkania przedstawicieli kredytodawców do minimum. Chodzi zarówno o listę tematów, jak i rozmówców. Pojawiły się też problemy logistyczne, z zakwaterowaniem ekspertów eurolandu. Niektórzy komentatorzy sugerują, że powodem opóźnień są również rozbieżne stanowiska w sprawie redukcji części greckiego długu. Domagają się tego Ateny, euroland jest przeciwny.

- W pewnym momencie nie będzie już ucieczki i będą musiały się rozpocząć rozmowy na temat zmniejszenia greckiego zadłużenia - powiedział ekspert brukselskiego instytutu badawczego Bruegel Andre Sapir. Tym bardziej, że na złagodzenie warunków i terminów spłaty pożyczek nalega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Od tego MFW uzależnia swój udział w trzecim pakiecie finansowym.

Przedstawiciele kredytodawców Grecji, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW przyjadą do Aten w poniedziałek na rozmowy z rządem. Efektem tych rozmów ma być memorandum, opisujące reformy, które będzie musiała przeprowadzić Grecja w zamian za trzyletnie wsparcie finansowe. Potrzeby tego kraju oceniono na około 86 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja wyciąga rękę po jeszcze większe pieniądze. Co jeśli Europa odmówi? Niedzielny szczyt Unii Europejskiej będzie kluczowy dla przyszłości Grecji w strefie euro. Ateny zgodziły się prawie na wszystko. W zamian chcą jeszcze więcej pieniędzy. Co jeśli Europa odmówi?
Nowe - fatalne - szacunki dla Grecji. Potrzebuje jeszcze większej pomocy Grecki premier przed kilkoma dniami prosił euroland o trzeci pakiet pomocowy w wysokości 29 miliardów euro. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że Ateny będą potrzebowały więcej pieniędzy, by utrzymać płynność finansową.
Za zapaść finansową odpowiadają kolejne rządy Grecji Unia Europejska nie powinna dawać Grecji preferencyjnych warunków takiej pomocy. Mogłoby to wywołać protesty państw, które z powodzeniem wprowadziły programy oszczędnościowe.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)