Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja poza strefą euro to kombinacja kryzysów walutowego i bankowego

0
Podziel się

Zdaniem ekonomistów Polska straciłaby na rynkowych zawirowaniach.

Grecja poza strefą euro to kombinacja kryzysów walutowego i bankowego
(Psdphotography/iStockphoto)
bEgRnQad

Zdaniem ekonomistów ewentualne wyjście tego kraju z Eurolandu spowodowałoby niekorzystne dla Polski zawirowania na rynkach finansowych. Dodają jednak, że trudno byłoby wskazać, w jaki sposób ten proces miałby przebiegać.

Spekulacje o wyjściu Grecji ze strefy euro pojawiają się od pewnego czasu w związku z kolejnymi trudnościami finansowymi tego kraju. Ateny rok temu otrzymały z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych państw strefy euro pomoc w wysokości 110 miliardów euro. Pojawiły się jednak informacje, że teraz mają problem ze spłatą długu.

W związku z tym coraz częściej są kreślone kolejne plany pomocowe - od udzielenia kolejnych pożyczek, aż po opuszczenie przez Grecję strefy euro. O takich możliwościach pisała sporo prasa europejska. Niemiecki _ Der Spiegel _ podał, że grecki rząd sonduje rezygnację z euro. W podobnym tonie pisali dziennikarze francuskiego dziennika _ Le Figaro _. Gdyby pogłoski o planowanym wyjściu Grecji ze strefy euro okazały się prawdziwe, informacja byłaby wstrząsem dla rynków finansowych - uważa główna ekonomistka banku BPH Maja Goettig.

bEgRnQaf

POSŁUCHAJ OPINII EKONOMISTKI:

Rezygnacja z euro byłaby też sporym wyzwaniem dla prawników. Przepisy nie mówią, że wyjście ze strefy euro nie jest możliwe, ale też nie mówią, jak miałoby to nastąpić - mówi ekonomista domu maklerskiego TMS Brokers Krzysztof Wołowicz.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA WOŁOWICZA:

Natomiast ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przypomina, że zamiana euro na inną walutę byłaby skomplikowana technicznie i wymagałaby długich przygotowań.

POSŁUCHAJ OPINII EKONOMISTY:

Eksperci podkreślają, że wyjście Grecji ze strefy euro byłoby bardzo kosztowne i sprawiłoby sporo kłopotów innym państwom, w których płaci się wspólną europejską walutą. Sporo straciłyby też pozostałe państwa Unii Europejskiej, takie jak Polska, a proces rozszerzania strefy euro mógłby zostać zahamowany na kilka lat.

bEgRnQal
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;goni;resztkami;sil;potrzebuje;gotowki,39,0,825639.html) Grecja goni resztkami sił, potrzebuje gotówki Mimo akcji ratunkowej ze strony Brukseli, kraj ten wymaga nowego zastrzyku finansowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;restrukturyzacji;dlugow;grecji,83,0,824915.html) Nie będzie restrukturyzacji długów Grecji Wcześniej niemiecki _ Der Spiegel _ informował, że Grecja zamierza wystąpić z europejskiej unii walutowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;250;mld;euro;na;walke;z;kryzysem,178,0,758962.html) Unia ma 250 mld euro na walkę z kryzysem Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych chce zdecydowanej walki z kryzysem.
bEgRnQaG
KOMENTARZE
(0)