Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja stanęła. 24-godzinny strajk przeciwko cięciom

0
Podziel się:

W Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk w proteście
przeciwko rządowemu programowi cięć oszczędnościowych, wymaganych przez zagranicznych kredytodawców, w tym Niemcy.

Grecja stanęła. 24-godzinny strajk przeciwko cięciom
(AP/Fotolink/East News)

W Grecji rozpoczął się w środę 24-godzinny strajk w proteście przeciwko rządowemu programowi cięć oszczędnościowych, wymaganych przez zagranicznych kredytodawców, w tym Niemcy. W piątek do Aten przybędzie kanclerz Angela Merkel.

Jest to pierwszy w Grecji w tym roku strajk generalny. Ogłosił go związek zawodowy pracowników sektora publicznego ADEDY i sektora prywatnego - GSEE - na znak protestu przeciwko kontynuowanej przez władze przez kolejny, piąty rok, polityce oszczędności.

Zamknięto szkoły i apteki, nie kursują promy, szpitale przeprowadzają operacje tylko w nagłych przypadkach, w Atenach ograniczono kursowanie transportu miejskiego, choć jeździ metro i tramwaje. Strajkuje kolej, natomiast lotniska są czynne.

Tysiące strajkujących robotników, emerytów i bezrobotnych około 12 czasu miejscowego, mają udać się na demonstrację pod parlamentem.

_ - To jest nasza odpowiedź na prowadzącą w ślepy zaułek politykę, która gnębi robotników i wpędza ich w ubóstwo. Strajkujemy i walczymy o zakończenie polityki oszczędności _ - napisał w oświadczeniu związek zawodowy GSEE.

_ Nie - zwolnieniom i częściowemu zatrudnianiu, domagamy się ochrony zdobyczy socjalnych _ - głosi oświadczenie ADEDY.

Grecja zobowiązała się wobec kredytodawców - UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego - do zwolnienia w bieżącym roku 11,5 tys. pracowników sektora publicznego; w 2013 roku zwolniono ich 3,5 tys.

W ostatnich latach około 20 tys. pracowników tego sektora zostało wysłanych na częściowe bezrobocie.

Grecy od momentu kryzysu stracili jedną trzecią swych dochodów i dramatycznie wzrósł poziom bezrobocia. Obecnie wynosi ono ponad 20 procent.

Pod koniec kwietnia rozpocznie się wypłacanie Grecji kolejnej transzy kredytów ratunkowych w łącznej kwocie 8,3 mld euro. Grecja korzysta od maja 2010 roku z ratującej jej wypłacalność pożyczek od innych państw eurolandu i MFW.

W zamian zobowiązała się do gruntownego zreformowania swej polityki budżetowej, ale wysiłki w tym kierunku są często krytykowane jako zbyt powolne i niedostateczne dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

Nowa pomoc zostanie udzielona w trzech transzach, a pierwsza z nich w kwocie 6,3 mld euro będzie wypłacona pod koniec kwietnia, co pozwoli Grecji na wykup jej zapadalnych w maju obligacji.

Kolejne transze, opiewające na miliard euro każda, Ateny otrzymają w czerwcu i lipcu - ale zależy to od osiągnięcia określonych wskaźników budżetowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie demonstracje, "chcą zwolnić rząd" Rząd w Atenach stara się ograniczyć przerost zatrudnienia w liczącym 700 tys. pracowników sektorze publicznym.
Strajk generalny w Grecji. Kraj w paraliżu Protest trwa od północy. Greccy związkowcy sprzeciwiają się najnowszym cięciom w wydatkach i podnoszeniu podatków.
Strajk w Grecji. Zamknięte urzędy i szkoły Według planów greckiego rządu do końca bieżącego roku pracę ma stracić w sektorze publicznym co najmniej 11 tys. osób, a blisko 4 tys. już zostało zwolnionych. To piąty rok zwolnień z rzędu.
Strajkują żeby nie rozpadła się służba zdrowia Tysiące lekarzy, pielęgniarek oraz dentystów rozpoczęły 24-godzinny strajk przeciw planowanym zwolnieniom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)