Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja zdała egzamin, może liczyć na dalszą pomoc

0
Podziel się

Grecki rząd ma nadzieję na kolejne 9 mld euro kredytu.

Grecja zdała egzamin, może liczyć na dalszą pomoc
(ec.europa.eu)
bEhrOZNh

Przedstawiciele instytucji, które przyznały Grecji pomoc finansową uznali, że zrobiła ona znaczne postępy w walce z kryzysem finansów publicznych i najprawdopodobniej otrzyma drugą ratę pomocy. Wciąż jednak stoi przed nią kilka kluczowych wyzwań i zagrożeń.

Na zdjęciu Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej.* *

Komisja Europejska (KE), Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), które przyznały Grecji pomoc finansową w wysokości 110 mld euro, przedstawiły wyniki pierwszego kwartalnego przeglądu programu reform gospodarczych wprowadzanych w zamian przez Ateny.

bEhrOZNj

_ - W naszej ogólnej ocenie program miał silny początek _ - napisano w oświadczeniu trzech instytucji. Podkreślono też, że udało się osiągnąć wszystkie cele wyznaczone do końca czerwca.

Grecki rząd ma nadzieję otrzymać do 13 września kolejną transzę kredytu w wysokości 9 mld euro. Przedstawiciel MFW, na którego powołuje się agencja Associated Press, Poul Thomsen oświadczył, że jest _ całkowicie pewien _, iż Grecja otrzyma kolejną ratę. Potrzebna jest do tego jeszcze zgoda władz tych trzech instytucji. Pierwszą ratę w wysokości 14,5 mld euro Grecja otrzymała w maju.

Zdaniem przedstawicieli KE, EBC i MFW, tak jak zakładano greckie PKB spadnie w 2010 roku o 4 proc., a w 2011 o 2,5 proc. Wyższa niż przewidywano będzie inflacja, która w 2010 roku może wynieść 4,75 proc., co wynika z podniesienia podatków pośrednich, jednak wkrótce zacznie ona najprawdopodobniej spadać.

KE, EBC i MFW podkreśliły też, że greckie władze utrzymują wydatki na poziomie krajowym znacznie poniżej możliwości budżetowych. Jak podkreślono, imponujący postęp poczyniono w kwestii reform strukturalnych, zwłaszcza reformy systemu emerytalnego, podatków i budżetu państwa.

bEhrOZNp
bEhrOZNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)