Notowania

grenlandia
25.11.2013 14:32

Grenlandia zerwie związki z Danią?

Próba otwarcia własnego przedstawicielstwa w Waszyngtonie świadczy według mediów duńskich o dążeniu władz grenlandzkich do flirtu z USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kr. B./CC/Flickr)

Kopenhaga z niepokojem obserwuje posunięcia autonomicznego rządu Grenlandii wyraźnie dążącego do uniezależnienia się od Danii. Duńskie media informują, że w przygotowywanym przez grenlandzki parlament budżecie na 2014 r. znalazła się suma na utworzenie w Waszyngtonie grenlandzkiego przedstawicielstwa. Jest to sprzeczne z prawem.

Grenlandia w myśl konstytucji duńskiej jest integralną częścią Królestwa Danii. Wyspa stanowi Autonomiczne Terytorium Zależne Danii i w gestii Kopenhagi pozostają sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej oraz monetarnej. Dania też dostarcza około połowy budżetu grenlandzkiego wpłacając do niego co rocznie ok. 500 mln euro.

Obecnie grenlandzki rząd kierowany przez socjaldemokratyczną premier Aleqę Hammond zdaniem Duńczyków realizuje plan uzyskiwania niezależności w oparciu o eksploatację ogromnych i nienaruszonych zasobów naturalnych wyspy w tym głównie uranu.

Wydobycie i eksport tego strategicznego pierwiastka wywołuje zdecydowany sprzeciw Danii. Z braku własnej siły roboczej oraz kapitału Grenlandczycy poszukują zagranicznych inwestorów. Jednymi z pierwszych chętnych są Chińczycy.

Obecna próba otwarcia własnego przedstawicielstwa w Waszyngtonie świadczy wg mediów duńskich o dążeniu władz grenlandzkich do tzw flirtu z USA i do oparcia się na Amerykanach w rozgrywce z Kopenhagą.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania połączy się energetycznie z... Prace nad studium wykonalności będą trwać przez najbliższy rok. Brytyjczycy posiadają obecnie połączenia energetyczne z Francją, Irlandią oraz Holandią.
Odkryli wielki kanion pod lodami Grenlandii Jak twierdzą badacze, z centralnej części wyspy ku jej północnemu krańcowi ciągnie się na długości niemal 750 km wielki, jednolity kanion.
Tagi: grenlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz