Notowania

twój ruch
24.09.2014 17:17

Grodzka: Palikot znalazł kruczek prawny

"- Moje odejście to znak, że Twój Ruch pozbywa się powoli postępowego skrzydła" - oświadczyła posłanka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłanka oświadczyła, że wbrew jej woli usunięto ją z klubu Twojego Ruchu. Regulamin klubu zakłada, że jeśli nie jest się w partii, wygasa też członkostwo w klubie. _ - To wybór Grodzkiej _ - mówi Andrzej Rozenek. Grodzka w czerwcu przeszła do Partii Zielonych.

Informując o swej decyzji o przejściu do Zielonych, Grodzka mówiła, że pozostaje jednak w klubie poselskim TR. Podkreślała też wówczas, że zmiana barw partyjnych wynika z chęci _ budowania szerokiej lewicowej alternatywy na scenie politycznej _.

Dzisiaj rano Biuro Prasowe TR poinformowało w komunikacie, że członkostwo Grodzkiej w klubie TR wygasło. Podkreślono, że - zgodnie z regulaminem klubu - ustanie członkostwa w klubie następuje m.in. w wyniku ustania członkostwa w partii. Podkreślono też, że klub prosił Grodzką, by ponownie wstąpiła do partii, jednak posłanka nie przyjęła tej propozycji.

Grodzka w przesłanym później oświadczeniu stwierdziła natomiast: _ Janusz Palikot znalazł kruczek prawny, by wbrew mojej woli usunąć mnie z Klubu _. Według Grodzkiej, lider TR nie uwzględnił jej wniosku, by klub przegłosował, czy ją usunąć, czy nie. _ Moje odejście to znak, że Twój Ruch pozbywa się powoli postępowego skrzydła. Kolejny zwrot? Trudno _ - oświadczyła.

_ Teraz ostatecznie wiem, co należy robić. W partii Zielonych znalazłam swój prawdziwy dom. Czuję się pierwszą i na razie jedyną Zieloną posłanką w polskim parlamencie. Ale przyszłość przed nami _ - podkreśliła Grodzka. Oświadczyła też, że ma wszystkie atuty, by wejść do parlamentu w 2015 roku.

Poseł TR Michał Kabaciński, odnosząc się do zarzutów Grodzkiej, podkreślił, że zapis w regulaminie klubu mówi wyraźnie, że jeśli ustaje członkostwo w partii, ustaje również członkostwo w klubie Twojego Ruchu.

_ - Myśmy nie mieli tu wyboru, żeby nie łamać regulaminu klubu. Namawialiśmy Anię, by wróciła do partii, bo to była jedyna możliwość, by pozostała w klubie. Niestety nie udało nam się jej namówić i sama dokonała tego wyboru. Jest nam oczywiście przykro i żal, ale co zrobić, taki jej wybór _ - dodał Rozenek.

Anna Grodzka weszła do Sejmu w 2011 r. z list Ruchu Palikota. Zdobyła mandat w Krakowie, uzyskując ponad 19 tys. głosów. W lutym 2012 wstąpiła do partii, a po jej przekształceniu w październiku 2013 r. została działaczką Twojego Ruchu.

Jest pierwszą transseksualną posłanką w polskim parlamencie. 62-letnia Grodzka przeszła, będąc już dojrzałym mężczyzną i ojcem dorosłego syna, operację zmiany płci w klinice w Bangkoku. Była prezeską Fundacji Trans-Fuzja, która pomaga osobom transpłciowym.

Grodzka wielokrotnie mówiła w wywiadach, że mając 12 lat, sama wybrała sobie imię Ania, jak na chłopca zachowywała się niestandardowo i chciała się bawić z dziewczynkami. Przez lata nie wiedziała jednak, że może zmienić płeć. Zdecydowała się na to po pięćdziesiątce.

W kampanii wyborczej Grodzka zapowiadała m.in. walkę o równe prawa osób transseksualnych i walkę z ksenofobią, homofobią, antysemityzmem oraz wszelkimi przejawami dyskryminacji.

W styczniu ub.r. Ruch Palikota, który wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej na stanowisku wicemarszałka Sejmu, chciał by funkcję tę objęła Grodzka. Zgłoszenie tej kandydatury wywołało falę komentarzy, zarówno wśród polityków, jak i mediach. Ostatecznie w głosowaniu Sejm nie zgodził się na odwołanie Nowickiej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: twój ruch, anna grodzka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz