Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Groźby Al-Kaidy: Ambasady USA na Bliskim Wschodzie dłużej zamknięte

0
Podziel się

Placówki miały być zamknięte jedynie w niedzielę, ale Departament Stanu USA zdecydował, że 19 z nich (na Bliskim Wschodzie i w Afryce) będzie nieczynna do soboty 10 sierpnia.

Martin Dempsey
Martin Dempsey (Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEpOihJx

Przechwycona przez amerykański wywiad korespondencja między przywódcami Al-Kaidy była powodem zamknięcia ponad 20 ambasad i konsulatów USA na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i w Azji - poinformowały wczoraj oficjalne źródła w Waszyngtonie.

Przywódcy Al-Kaidy mieli wymieniać informacje dotyczące przygotowywanego ataku. Nie wiadomo jednak kiedy miałby on nastąpić.

Placówki miały być początkowo zamknięte jedynie w niedzielę, która w krajach muzułmańskich jest dniem pracy, ale Departament Stanu USA zakomunikował, że 19 z nich (na Bliskim Wschodzie i w Afryce) będzie nieczynna do soboty 10 sierpnia. Jako powód rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki podała _ ostrożność, ale nie nowe groźby _.

bEpOihJz

Niektóre placówki, m. in. w Afganistanie, Iraku, Algierii i Bangladeszu, mają wznowić pracę dzisiaj. Departament Stanu ostrzegł też obywateli USA przed podróżami na Bliski Wschód, a zwłaszcza do Jemenu.

_ - Stany Zjednoczone są w stanie pogotowia. Wydaje się, że zamach może nastąpić w każdej chwili _ - powiedział w telewizji CBS przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Izby Reprezentantów Michael McCaul. Dodał, że chodzi o groźby _ najbardziej wiarygodne i najbardziej precyzyjne _ od czasu zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku.

Z kolei przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Martin Dempsey wyjaśnił, że _ nastąpił istotny wzrost przesyłanych tekstów z pogróżkami i dlatego reagujemy _. _ - Cel ataków nie jest znany, ale intencja jest jasna. Polega na zaatakowaniu interesów państw zachodnich, nie tylko amerykańskich _ - powiedział Dempsey w programie _ This Week _ telewizji ABC.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w ubiegły piątek zamknięcie na niedzielę 25 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Azji. Swoje placówki w Jemenie, gdzie zagrożenie ma być szczególnie duże, zamknęły również Francja, Niemcy i Wielka Brytania.

bEpOihJF

W rezultacie ataku z 11 września ubiegłego roku na amerykański konsulat w Bengazi (Libia) zginął ambasador USA Christopher Stevens i trzech innych Amerykanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Boją się zamachów. Zamknęli ambasady Niemiecka placówka pozostanie zamknięta dziś i jutro. Rzecznik MSZ w Berlinie potwierdził, że chodzi o względy bezpieczeństwa, ale nie chciał udzielić żadnych dodatkowych informacji w tej sprawie.
Al-Kaida uderzy dziś? Interpol ostrzega USA wystosowały ostrzeżenie przed podróżami dla swych obywateli, alarmując, że Al-Kaida może planować ataki w sierpniu, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce.
Francja zamyka ambasady. Z obawy o atak Decyzja ta ma związek z doniesieniami wywiadu, że Al-Kaida i współpracujące z nią organizacje planują ataki terrorystyczne.
bEpOihKa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)