Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki rosja - gruzja
07.08.2013 13:37

Gruzja oskarża Rosję o łamanie rozejmu z 2008 roku

Zamiast wycofać swoje oddziały na pozycje sprzed wojny Rosja wzmocniła swe bazy wojskowe, nielegalnie rozmieściła na okupowanym terytorium swoje oddziały i broń ofensywną - twierdzi resort dyplomacji Gruzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Pięć lat po przegranej wojnie o kontrolę nad Osetią Południową Gruzja oskarżyła dziś Rosję o pogwałcenie porozumienia w sprawie zawieszenia broni.

_ Rosja stale łamie swe zobowiązania zawarte w sześciopunktowym porozumieniu o zawieszeniu broni podpisanemu przez Gruzję i Rosję pod egidą Unii Europejskiej _ - napisało w komunikacie gruzińskie MSZ. _ Zamiast wycofać swoje oddziały na pozycje sprzed wojny Rosja wzmocniła swe bazy wojskowe, nielegalnie rozmieściła na okupowanym terytorium swoje oddziały i broń ofensywną _ - twierdzi resort dyplomacji.

Konflikt między Rosją i Gruzją wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Płd., która oderwała się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskała faktyczną niezależność. FR odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb terytorium Gruzji. Wojna trwała pięć dni; zakończyło ją wynegocjowane przez Unię Europejską zawieszenie broni.

26 sierpnia 2008 roku Rosja uznała niepodległość Osetii Płd., a także drugiej separatystycznej republiki na terytorium Gruzji - Abchazji. W ślad za Moskwą poszły Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Osetię Płd. i Abchazję za ziemie okupowane przez FR.

Czytaj więcej w Money.pl
To Gruzja sprowokowała wojnę z Rosją Lider koalicji Gruzińskie Marzenie stwierdził, że _ wydarzenia sierpniowe były zaplanowaną prowokacją Saakaszwilego _.
Do Polski się mu nie śpieszyło. Ale przyjechał Prezydent Micheil Saakaszwili gdy tylko mógł, odwiedzał Warszawę, premier Bidzina Iwaniszwili przylatuje do Polski po raz pierwszy.
Rosja gotowa na pokojowe rozmowy Rosja jest zaangażowana w przygotowywanie konferencji pokojowej w sprawie konfliktu w Syrii, ale inne kraje i ugrupowania komplikują sytuację - twierdzi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Tagi: stosunki rosja - gruzja, gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz