Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja otrzyma pomoc od USA. Wzmocnią ich siły zbrojne

0
Podziel się:

- Działania Rosji w Gruzji i na Ukrainie stanowią długoterminowe zagrożenie, które USA traktują bardzo poważnie - powiedział minister obrony USA.

Gruzja otrzyma pomoc od USA. Wzmocnią ich siły zbrojne
(Monica A. King, Department of Defense/Public Domain)

USA pomogą wzmocnić siły zbrojne Gruzji - zapewnił dziś minister obrony USA Chuck Hagel podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Gruzja jest pierwszym przystankiem w podróży Hagla od czasu szczytu NATO, na którym Sojusz zapowiedział wsparcie dla Tbilisi.

_ - Działania Rosji tu (w Gruzji) i na Ukrainie stanowią długoterminowe zagrożenie, które USA traktują bardzo poważnie _ - powiedział dziennikarzom Hagel po spotkaniu z gruzińskim ministrem obrony Iraklim Alasanią.

W 2008 roku Gruzja stoczyła wojnę z Rosją. Konflikt zakończył się po kilku dniach; w jego wyniku Moskwa uznała niepodległość dwóch separatystycznych republik gruzińskich, Abchazji i Osetii Południowej.

Hagel wskazał, że działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina _ zbliżyły do siebie USA i amerykańskich przyjaciół w Europie, w tym Gruzję _.

Na szczycie NATO w Walii, który zakończył się w piątek, Sojusz zapowiedział, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów NATO. Planuje się m.in. budowę szkoleniowego ośrodka wojskowego w Gruzji, zwiększoną wymianę informacji wywiadowczych i więcej wspólnych manewrów - sprecyzował Hagel.

Pakiet NATO przybliża do Gruzji perspektywę członkostwa w Sojuszu, czemu stanowczo sprzeciwia się Rosja - zauważa Reuters.

Hagel i Alasania rozmawiali też o możliwej sprzedaży Tbilisi amerykańskich śmigłowców Blackhawk. Szef Pentagonu ponowił poparcie USA dla kandydatury Gruzji do członkostwa w NATO.

Alasania w swoim wystąpieniu wspomniał o obowiązującym od piątku i naruszanym rozejmie na Ukrainie. Gruziński minister wyraził nadzieję na skuteczność zawieszenia broni, zauważył jednak, że _ gorzkie doświadczenia samej Gruzji _ w tym kontekście nie napawają nadzieją.

Konflikt we wschodniej Ukrainie przedstawił jako przedłużenie gruzińsko-rosyjskiej wojny z 2008 r. Moskwa twierdziła wówczas, że interweniowała zbrojnie, by bronić ludności Osetii Południowej przed wojskiem gruzińskim, a Tbilisi i Zachód oskarżyły Rosję o akt agresji na suwerenne państwo.

Reuters przypomina, że zdaniem wielu zachodnich polityków interwencja w Gruzji była dla Rosji _ wprawką _ przed aneksją ukraińskiego Krymu w marcu br.

Dla Gruzji _ bolesne jest obserwowanie, że świat nie był w stanie powstrzymać agresywnego postępowania Rosji i teraz cenę za to płaci Ukraina _ - oświadczył Alasania.

Hagel z Gruzji uda się do Turcji, gdzie głównym tematem jego rozmów będzie islamistyczne ugrupowanie Państwo Islamskie, aktywne w Iraku i Syrii. Alasania zapowiedział, że rząd gruziński rozważy sposoby wsparcia USA w walce z dżihadystami.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)