Notowania

gospodarka
01.08.2017 03:19

Polki wracają na rynek pracy. Odwrócenie trendu po roku od wprowadzenia 500+

Spadła liczba kobiet nieaktywnych zawodowo z powodów rodzinnych. W I kwartale było ich 1,57 mln - o 30 tys. mniej niż trzy miesiące wcześniej. Efekt 500+ nie działa?

Podziel się
Dodaj komentarz
(KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER)

W Polsce jest coraz mniej matek, które wolą zajmować się swoimi rodzinami niż szukać etatu - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". A to zjawisko nowe, ponieważ przez cały ubiegły rok liczba kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych rosła. W sumie przybyło ich 148 tys.

Zobacz też: Jesteś rodzicem? Sprawdź, na co możesz liczyć od państwa

Niektórzy eksperci wiązali to z uruchomieniem programu "Rodzina 500+". Argumentowali, że dodatki na dzieci działają demotywująco na część kobiet. Szczególnie na te, które zarabiały mało i miały kilkoro dzieci.

- Twardych dowodów na poparcie tej tezy nadal nie ma - przyznaje dziennik.

I przypomina o wynikach badań prowadzonych m.in. przez Narodowy Bank Polski. Wynika z nich, że w 14 proc. ankietowanych firm program wspierania rodzin mógł mieć wpływ na decyzje o odejściach. Ale wywołał też inne zjawisko - podwyżki płac. A to argument dla przeciwników wiązania 500+ z rosnącą grupą nieaktywnych zawodowo kobiet.

- Ich zdaniem to, że dużo kobiet zostawało w domach, mogło wynikać właśnie ze świetnej sytuacji na rynku pracy - i jest to tylko pozornie sprzeczne. Wzrost pensji ojca rodziny może skłaniać do podjęcia decyzji przez matkę o zaprzestaniu pracy - zauważa "DGP".

Tagi: gospodarka, praca, rodzina, "dziennik gazeta prawna", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2017

doraPATOLOGIA DO ROBOTY !!!!!

01-08-2017

eddaJeśli już, to 500+ powinno być przyznawane wyłącznie w przypadku zatrudnienia obojga rodziców lub w okresie poszukiwania pracy ( okres pobierania … Czytaj całość

01-08-2017

AniaKiedy patrze na to wszystko nie chce mi się pracować. Mieszkam na wsi Patrzę na młode kobiety obok, które siedzą tylko na kawach i debatują o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (83)