Notowania

gus
25.11.2014 07:03

GUS poda dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej

Dzisiaj GUS poda informację o sprzedaży detalicznej i bezrobociu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

W tym tygodniu poznamy komplet październikowych danych z polskiej gospodarki. Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny poda informację o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Część ekspertów uważa, że mogą one pozytywnie zaskoczyć.

Główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski przewiduje, że sprzedaż detaliczna w październiku była o trzy procent większa niż rok wcześniej. Według eksperta, przyczynią się do tego zakupy ciepłej odzieży, które ze względu na ciepłą aurę przesunęły się z września na październik.

Rozmówca przewiduje, że bezrobocie w październiku wyniosło 11,4 procent i dodaje, że dane resortu pracy mówią o wyniku lepszym o 0,1 punktu procentowego. Jakub Borowski uważa, że rynek pracy zachowuje się lepiej niż zwykle o tej porze roku.

Z szacunków przedstawionych na początku listopada przez resort pracy wynika, że październik był 9. miesiącem spadku bezrobocia, a tak dobrego roku jak 2014 nie było od 6 lat. Wskaźnik ten obniżył się 11,3 procent.

Analityk Domu Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj ocenia, że dzisiejszy odczyt nie powinien się istotnie różnić. Według niego, lepsza sytuacja na rynku pracy mogła przełożyć się na naszą chęć do zakupów. W opinii Łukasza Bugaja, sprzedaż detaliczna w październiku liczona rok do roku mogła wzrosnąć powyżej 2 procent, a nawet pod 3 procent.

We wrześniu bezrobocie w Polsce wyniosło 11,5 procent. Sprzedaż detaliczna urosła w ujęciu rocznym o 1,6 procent. Ekonomiści szacują, że w październiku wartości te wyniosły odpowiednio 11,4 oraz 2,1 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Dane mają być znane o godzinie 10.

Dane na temat sprzedaży detalicznej i bezrobocia GUS poda dzisiaj o 10.00. W piątek GUS opublikuje finalne dane na temat PKB w trzecim kwartale tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wkrótce "będzie brakowało pracowników" Nieco ponad 3 procent bezrobocia za 6 lat? To możliwe. Gość Polskiego Radia 24 twierdzi, że polskie firmy muszą przygotować się na trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy.
Wzrost bezrobocia do 14 proc. Bezrobocie w styczniu wyniosło 14 proc. - poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Opublikowano także aktualne dane dotyczące sprzedaży detalicznej.
Tagi: gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz