Notowania

ubóstwo w polsce
30.05.2018 10:49

Coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Sukces 500+

Coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. W zeszłym roku było 4,3 proc., a rok wcześniej - 4,9 proc. - podał GUS. Ten spadek to efekt m.in. świadczenia rodzinnego 500+. Znacząco lepiej żyje się samotnym matkom i samotnym ojcom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam STASKIEWICZ)
Według GUS poprawia się byt dzieci.

Coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. W zeszłym roku było 4,3 proc., a rok wcześniej - 4,9 proc. - podał GUS. Ten spadek to efekt m.in. świadczenia rodzinnego 500+. Znacząco lepiej żyje się samotnym matkom i samotnym ojcom.

W największym stopniu do poprawy sytuacji materialnej Polaków oraz spadku ubóstwa przyczyniły się wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi świadczenie wychowawcze rodzina 500+ - ocenia GUS.

Zobacz: Za 10-15 lat powstaną tzw. getta biedy, w których zostaną starsi i ubożsi Polacy

Z danych urzędu wynika, że znacząco lepiej żyje się samotnym rodzicom (spadek o 3 pkt proc.), a także rodzinom z jednym niepełnosprawnym dzieckiem (również spadek o 3 pkt proc.) oraz rodzinom z co najmniej trójką dzieci (spadek o 2 pkt proc.). GUS wskazuje, że poprawę sytuacji dzieci potwierdzają również dane dotyczące poszczególnych grup wiekowych – ubóstwo jest mniejsze wśród osób w wieku do 17 lat.

Lepiej żyje się emerytom i rencistom oraz osobom, które utrzymują się z innych świadczeń. Spadek ubóstwa w tej grupie wyniósł 6 pkt proc.

Jednocześnie osoby, które utrzymują się ze świadczeń innych niż emerytury i renty są, podobnie jak rolnicy, najbardziej narażeni na biedę. Stopa ubóstwa w tych grupach wynosi po 10 proc. Dla porównania – wśród rencistów jest to 7 proc., a wśród rodzin wielodzietnych – 6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubóstwo w polsce, skrajne ubóstwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2018

ŁajdacyNikt nie ma prawa w taki sposób traktować Polskie Rodziny. Rodzinom należy się godność a nie jałmużna, którą należy wyrazić w niskich podatkach a nie … Czytaj całość

30-05-2018

No brawoAle cuda, przepompowali miliardy z kieszeni do kieszeni i ogłaszają sukces. Ludzie w Polsce waluta nie znika!!! I jeszcze głosowanie jest jak trzeba … Czytaj całość

30-05-2018

emerytProgram 500+ miał podwyższyć dzietność, a nie wpływać na poprawieni budżetu domowego. Jeśli tylko o to chodziło, równie dobrze trzeba było dać 500+ … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (854)