Skrajne Ubóstwo – Wszystkie wiadomości
SKRAJNE UBÓSTWO / Skrajne ubóstwo wzrosło tylko przejściowo? Eksperci tonują optymizm Marleny Maląg
Skrajne ubóstwo, które w ubiegłym roku mocno wzrosło, może nie być zjawiskiem "przejściowym" wywołanym pandemią, jak to tłumaczy minister rodziny Marlena Maląg. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są bardzo ostrożni w potwierdzeniu tej tezy. Nie wykluczają, że w tym roku ubóstwo może być na równie wysokim poziomie, a nawet jeszcze wzrosnąć.
RODZINA / Dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Maląg: To przejściowe
W 2020 roku liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o 378 tysięcy do poziomu 2 milionów - pisała Wirtualna Polska na podstawie raportu EAPN Polska. Na raport ten zareagowała ministra rodziny i polityki społecznej. Marlena Maląg zapewniła, że wzrost tej liczby jest przejściowy, a wynika z pandemii i związanego z nią lockdownu.
SKRAJNE UBÓSTWO / Przybywa osób żyjących w skrajnym ubóstwie
Jak podaje GUS, w czasie pandemii zwiększyła się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Zdaniem analityków, wszystko przez zamrożenie gospodarki.
GOSPODARKA / Lockdown uderzył w najbiedniejszych. W Polsce wzrósł poziom ubóstwa
W 2020 roku wzrósł poziom skrajnego ubóstwa w Polsce. Poniżej minimum egzystencji żyje ponad 5 proc., czyli ok. 1,9 mln Polaków. Oznacza to, że ich przeciętne miesięczne wydatki nie przekraczają 640 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym i 1727 zł w przypadku rodziny czteroosobowej. Martwić może fakt, że mimo programu 500+ wzrosło skrajne ubóstwo wśród dzieci.
SPOŁECZEŃSTWO / Pomogły świadczenia socjalne i dobra sytuacja gospodarcza. Ubóstwo maleje, ale nie wszędzie tak samo
W ostatnich latach zmniejszył się odsetek Polaków, którzy żyją poniżej minimum egzystencji. Pomogły świadczenia socjalne oraz dobra sytuacja na rynku pracy. Jednak podczas gdy zasięg skrajnego ubóstwa mocno spadł w kilku województwach, dwa wyraźnie zostały w tyle.
GUS / Ubóstwo w Polsce. Wróciliśmy do poziomu sprzed dwóch lat
W 2019 roku poziom ubóstwa w Polsce spadł. Jednak nie ma co skakać z radości. Po prostu wróciliśmy do poziomów z 2017 roku. Wciąż nieco ponad 4 proc. Polaków żyje poniżej minimum egzystencji.
EUROSTAT / Emerytury kobiet o 20 proc. niższe niż mężczyzn. W Europie różnica jest jeszcze większa
Nie jest tajemnicą, że emerytura przeciętnej kobiety w Polsce jest niższa niż mężczyzny. Najnowsze dane mówią o prawie 20 proc. różnicy. Nie jest to jednak tylko polski problem. W Europie różnice są jeszcze większe.
UBÓSTWO / Bieda dotyka ponad dwa miliony Polaków. Raport organizatora Szlachetnej Paczki
W 2018 r. w skrajnym ubóstwie żyły 2 mln Polaków, a w ciągu roku liczba ta wzrosła o 400 tys. To zmiana na gorsze, dane GUS pokazują, że liczba skrajnie ubogich spadała w poprzednich latach.
DZIETNOŚĆ / 500 plus przestaje działać. Spada liczba urodzeń, rośnie liczba żyjących w skrajnym ubóstwie
W 2018 roku GUS odnotował spadek dzietności – po raz pierwszy od wprowadzenia programu "Rodzina 500+". Rośnie też liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Rząd przekonuje, że nie ma powodów do obaw, bo wyniki wciąż są lepsze, niż przed wprowadzeniem programu. Inne zdanie mają eksperci.
UBÓSTWO / Uderzające dane GUS. Rośnie skala ubóstwa, głównie wśród pobierających zasiłki
Najnowszy raport GUS o ubóstwie wśród Polaków był gorzką pigułką do przełknięcia dla rządzących. - Największy wzrost nastąpił wśród rodzin utrzymujących się ze świadczeń innych niż renty i emerytury, a więc zasiłków z pomocy społecznej lub dla bezrobotnych - powiedział w "Money. To się liczy" Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. Jako jedną z przyczyn wskazał brak waloryzacji zasiłków przy równocześnie rosnących cenach.
GRANICA UBÓSTWA / Efekt 500+ widać jak na dłoni. Redukcja biedy w Polsce imponuje światu
Biednym się w Polsce poprawiło. Głównie na wsi i w małych miasteczkach. W wyciąganiu ludzi z ubóstwa jesteśmy w ostatnim półwieczu jednymi z najlepszych w świecie - twierdzi w raporcie renomowany instytut z Luksemburga.
UBÓSTWO W POLSCE / Coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Sukces 500+
Coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. W zeszłym roku było 4,3 proc., a rok wcześniej - 4,9 proc. - podał GUS. Ten spadek to efekt m.in. świadczenia rodzinnego 500+. Znacząco lepiej żyje się samotnym matkom i samotnym ojcom.
GLOBALNE OCIEPLENIE / Bank Światowy: skrajne ubóstwo grozi kolejnym 100 mln ludzi
Bez działań na rzecz zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia, w 2030 roku może być więcej o 100 mln ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie - wynika z raportu Banku Światowego opublikowanego w niedzielę, na kilka tygodni przed paryską konferencją klimatyczną.