Notowania

emerytury
07.02.2020 16:32

Emerytury kobiet o 20 proc. niższe niż mężczyzn. W Europie różnica jest jeszcze większa

Nie jest tajemnicą, że emerytura przeciętnej kobiety w Polsce jest niższa niż mężczyzny. Najnowsze dane mówią o prawie 20 proc. różnicy. Nie jest to jednak tylko polski problem. W Europie różnice są jeszcze większe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(east news | WP)
Mężczyźni na emeryturze dostają więcej pieniędzy. (Fot: Justyna ROJEK/East News | DS)

Średnia emerytura w 2019 roku wynosiła w Polsce 2327,19 zł. W porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 4,7 proc. Tego typu dane mają jednak to do siebie, że mocno uogólniają sytuację emerytów, którzy w większości dostają co miesiąc znacznie mniejszą kwotę.

Przede wszystkim mowa o kobietach, które m.in. w związku z przeciętnie niższym wynagrodzeniem niż mężczyźni i średnio dłuższym trwaniem życia, dostają na emeryturze znacznie mniej. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że typowa wypłata na emeryturze kobiety jest o prawie 19 proc. niższa niż mężczyzny.

Trzynastka co rok. Jest projekt ustawy. "To może skłonić do przejścia na emeryturę"

Pozytywny jest fakt, że zmniejsza się luka w emeryturach. Rok wcześniej sięgała prawie 21 proc., a były takie lata, że przekraczała 24 proc. Mowa o 2011 i 2012 roku.

Problem całej UE

Problem zróżnicowania emerytur nie dotyczy tylko Polski. Jest on zdecydowanie szerszy. W Unii Europejskiej luka jest znacznie większa. Średnio w UE wynosi 30 proc., a są kraje, gdzie jest na poziomie 40 proc. i więcej. Liderem jest niechlubnej listy jest Luksemburg. Tam panie otrzymują emerturę o 43 proc. niższą niż panowie. Niewiele lepiej jest na Malcie (42 proc.) i w Holandii (40 proc.)

Tylko w ośmiu krajach luka w emeryturach jest mniejsza niż w Polsce. I nie są to wcale duże i zamożne kraje. Przed nami jest Łotwa, Słowenia i Litwa. Mniej niż 10-procentowa jest różnica w wypłatach na Słowacji, w Danii i Estonii.

Co ciekawe, w statystykach widać zależność między zróżnicowaniem emerytur według płci i zamożnością mieszkańców. Ogólnie można powiedzieć, że luka jest mniejsza tam, gdzie też wypłaty są niższe.

Rośnie ryzyko ubóstwa

Praktycznie nie ma różnicy w emeryturach kobiet i mężczyzn w Estonii, ale w tym kraju występuje też największe ryzyko ubóstwa wśród emerytów - przekracza tam 50 proc. Tyle osób w wieku 65+ ma dochód do dyspozycji mniejszy niż 60 proc. mediany (wartość środkowa) dochodów w kraju.

Innym skrajnym przykładem jest Luksemburg. Choć tam kobiety na emeryturze mają średnio o 43 proc. niższe wypłaty, zagrożenie ubóstwem jest jedne z najmniejszych w UE - nie przekracza 10 proc.

Średnia dla Unii Europejskiej to 15 proc. Mniej więcej taką samą wartość przyjmuje wskaźnik w Polsce.

O ile zróżnicowanie emerytur według płci z biegiem lat maleje, odwrotny trend jest w przypadku zagrożenia ubóstwem wśród osób starszych. Od 2014 roku systematycznie pogarsza się sytuacja. Wtedy 10,5 proc. mężczyzn miało dochody poniżej określonej granicy. U kobiet było to niecałe 14 proc.

Ostatnie dane wskazały na przesunięcie poprzeczki u mężczyzn na 12,7 proc., a u kobiet na 16,2 proc.

(Eurostat)
(Fot: eurostat)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, eurostat, skrajne ubóstwo, gospodarka, wiadomości, świadczenia, wysokość emerytur
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2020

gośćJa czekam aż wiek przejścia na emeryturę będzie równy jak i dla kobiet tak i dla mężczyzn. Nie może być tak aby księżniczki (tym bardziej że żyją 10 … Czytaj całość

07-02-2020

Expert KRUSDziwicie się? Kobiety żyją 10 lat dłużej od mężczyzn i przechodzą na emeryturę 5 lat wcześniej

07-02-2020

pracowniczkaPisanie, że mężczyźni żyją krócej, więc i emeryturę mają wyższą jest niedorzeczne, gdyż po śmierci męża żony i tak otrzymują tą wysoką emeryturę. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (207)