Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Trzynaste emerytury z Funduszu Solidarnościowego. Senat zaproponował poprawki

168
Podziel się

Senat zgodził się z poprawkami zaproponowanymi przez komisję rodziny. Zaproponował tym samym poprawki co do możliwości wypłaty "trzynastki" z Funduszu Solidarnościowego. Senatorowie jednocześnie przystali na waloryzację emerytur, więc ustawa w tej sprawie trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat ma poprawki do ustawy o "trzynastkach".
Senat ma poprawki do ustawy o "trzynastkach". (WP.PL, Senat Rzeczypospolitej Polskiej)
bEhDlPWt

Senatorowie nie chcą, aby trzynasta emerytura była wypłacana z Funduszu Solidarnościowego. Taką poprawkę wniosła na posiedzeniu senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Magdalena Kochan (KO). Przypominała ona, że FS miał w założeniu zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Oprócz tego komisja miała również wątpliwości co do tytułu ustawy, w którym wyszczególniono słowa "dla emerytów i rencistów". Zdaniem biura legislacyjnego, na które powołali się senatorowie, świadczenie to ma być także wypłacone np. osobom pobierającym rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Kolejną poprawką była propozycja wykreślenia z niektórych przepisów ustawy stwierdzenia, że trzynaste emerytury przysługują osobom, które mają prawo do emerytury lub renty w dniu 31 marca "roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne". Senatorowie ocenili, że nie ma potrzeby tak doprecyzowywać tego zapisu, ponieważ świadczenie ma być wypłacane corocznie.

bEhDlPWv
Zobacz także: Zobacz też: "Emerytury stażowe to niższe emerytury i musimy to jasno powiedzieć" - przypomina ekspert

Senat zgodził się ze wszystkimi wątpliwościami i zgłosił poprawki do wspomnianych przepisów, które przewidują przede wszystkim zniesienie zgody na wypłatę "trzynastek" z Funduszu. Ustawa tym samym wraca teraz do Sejmu. Jeśli posłowie ją przegłosują, to w następnym podejściu trafi już bezpośrednio na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

bEhDlPWB

Natomiast Senat nie miał żadnych uwag, co do ustawy wprowadzającej waloryzację emerytur i przyjął ją bez poprawek. "Za" głosowało 97 senatorów, nikt nie nie wstrzymał ani nikt nie był przeciwny.

Ustawa zakłada podniesienie emerytury minimalnej do 1200 złotych i wprowadza wskaźnik waloryzacji do poziomu 3,24 proc. Przewiduje również, że najniższe świadczenia wzrosną o co najmniej 70 złotych. Czeka już tym samym tylko na podpis głowy państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhDlPWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
Jalec
rok temu
Emeryci i renciści burzą się jak co roku, a ja pytam się kto ponownie wybrał obecny rząd skoro w ubiegłych latach dostaliśmy od PiS ochłapy,. Dlaczego poszliście do urn glosować na obecną partię? Można powiedzieć co chcieliśmy to mamy.
CVX
rok temu
Nie rozumiem dlaczego zabiera się pieniądze niepełnosprawnym, żeby dać wszystkim emerytom bez względu na to ile biorą emerytury.
Krystyna
rok temu
Przede wszystkim emerytury powinny być podwyższone, tak jak co chwila jest podwyższane minimalne wynagrodzenie! do tego zniesione podatki...
bEhDlPWX
ZK590
rok temu
za to senat chętnie przyklepał sobie po 1 tys. podwyżki. Co miesiąc po 100 tys. więcej dla 100 niepotrzebnych nierobów.
ZK590
rok temu
DLACZEGO ochłap w wys. 970 zł nie jest wypłacany z tych samych środków co 500+ lub emerytur dla nigdy nie pracujących pań ? Znów emeryt winien jest, że żyje i chce odzyskać chociaż cześć wpłaconych kwot na fundusz emerytalno-rentowy.
...
Następna strona