Notowania

senat
13.02.2020 21:11

Trzynaste emerytury z Funduszu Solidarnościowego. Senat zaproponował poprawki

Senat zgodził się z poprawkami zaproponowanymi przez komisję rodziny. Zaproponował tym samym poprawki co do możliwości wypłaty "trzynastki" z Funduszu Solidarnościowego. Senatorowie jednocześnie przystali na waloryzację emerytur, więc ustawa w tej sprawie trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Senat ma poprawki do ustawy o "trzynastkach". (Fot: Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Senatorowie nie chcą, aby trzynasta emerytura była wypłacana z Funduszu Solidarnościowego. Taką poprawkę wniosła na posiedzeniu senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Magdalena Kochan (KO). Przypominała ona, że FS miał w założeniu zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Oprócz tego komisja miała również wątpliwości co do tytułu ustawy, w którym wyszczególniono słowa "dla emerytów i rencistów". Zdaniem biura legislacyjnego, na które powołali się senatorowie, świadczenie to ma być także wypłacone np. osobom pobierającym rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Kolejną poprawką była propozycja wykreślenia z niektórych przepisów ustawy stwierdzenia, że trzynaste emerytury przysługują osobom, które mają prawo do emerytury lub renty w dniu 31 marca "roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne". Senatorowie ocenili, że nie ma potrzeby tak doprecyzowywać tego zapisu, ponieważ świadczenie ma być wypłacane corocznie.

Zobacz też: "Emerytury stażowe to niższe emerytury i musimy to jasno powiedzieć" - przypomina ekspert

Senat zgodził się ze wszystkimi wątpliwościami i zgłosił poprawki do wspomnianych przepisów, które przewidują przede wszystkim zniesienie zgody na wypłatę "trzynastek" z Funduszu. Ustawa tym samym wraca teraz do Sejmu. Jeśli posłowie ją przegłosują, to w następnym podejściu trafi już bezpośrednio na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

Natomiast Senat nie miał żadnych uwag, co do ustawy wprowadzającej waloryzację emerytur i przyjął ją bez poprawek. "Za" głosowało 97 senatorów, nikt nie nie wstrzymał ani nikt nie był przeciwny.

Pani Elżbieta ma apel do wszystkich emerytów, którzy żyją za granicą (zdjęcie poglądowe)
"Nagle skarbówka wyczyściła mi konto". W podobnej sytuacji mogą być tysiące polskich emerytów za granicą

Ustawa zakłada podniesienie emerytury minimalnej do 1200 złotych i wprowadza wskaźnik waloryzacji do poziomu 3,24 proc. Przewiduje również, że najniższe świadczenia wzrosną o co najmniej 70 złotych. Czeka już tym samym tylko na podpis głowy państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2020

tzw. trzynasta emeryturato 2,50zł dziennie. Chcemy uczciwej waloryzacji a nie ochłapów, chcemy zwolnienia emerytur z podatków. Zaraz podrożeje prąd i mięso w sklepach, leki … Czytaj całość

07-02-2020

emerytPrzepraszam nie jest to TRZYNASTKA ,lecz świadczenie łapówkowe-bo wypłaca je obecny rząd choć własnych pieniędzy nie ma !!!!

07-02-2020

dziadek 4Emeryci, zlikwidujmy senat.Senatorzy robią wszystko, żeby nas gnębić.

Rozwiń komentarze (168)