Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Trzynaste emerytury z Funduszu Solidarnościowego. Senat zaproponował poprawki

168
Podziel się:

Senat zgodził się z poprawkami zaproponowanymi przez komisję rodziny. Zaproponował tym samym poprawki co do możliwości wypłaty "trzynastki" z Funduszu Solidarnościowego. Senatorowie jednocześnie przystali na waloryzację emerytur, więc ustawa w tej sprawie trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat ma poprawki do ustawy o "trzynastkach".
Senat ma poprawki do ustawy o "trzynastkach". (WP.PL, Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Senatorowie nie chcą, aby trzynasta emerytura była wypłacana z Funduszu Solidarnościowego. Taką poprawkę wniosła na posiedzeniu senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Magdalena Kochan (KO). Przypominała ona, że FS miał w założeniu zabezpieczyć potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Oprócz tego komisja miała również wątpliwości co do tytułu ustawy, w którym wyszczególniono słowa "dla emerytów i rencistów". Zdaniem biura legislacyjnego, na które powołali się senatorowie, świadczenie to ma być także wypłacone np. osobom pobierającym rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Kolejną poprawką była propozycja wykreślenia z niektórych przepisów ustawy stwierdzenia, że trzynaste emerytury przysługują osobom, które mają prawo do emerytury lub renty w dniu 31 marca "roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne". Senatorowie ocenili, że nie ma potrzeby tak doprecyzowywać tego zapisu, ponieważ świadczenie ma być wypłacane corocznie.

Zobacz także: Zobacz też: "Emerytury stażowe to niższe emerytury i musimy to jasno powiedzieć" - przypomina ekspert

Senat zgodził się ze wszystkimi wątpliwościami i zgłosił poprawki do wspomnianych przepisów, które przewidują przede wszystkim zniesienie zgody na wypłatę "trzynastek" z Funduszu. Ustawa tym samym wraca teraz do Sejmu. Jeśli posłowie ją przegłosują, to w następnym podejściu trafi już bezpośrednio na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

Natomiast Senat nie miał żadnych uwag, co do ustawy wprowadzającej waloryzację emerytur i przyjął ją bez poprawek. "Za" głosowało 97 senatorów, nikt nie nie wstrzymał ani nikt nie był przeciwny.

Ustawa zakłada podniesienie emerytury minimalnej do 1200 złotych i wprowadza wskaźnik waloryzacji do poziomu 3,24 proc. Przewiduje również, że najniższe świadczenia wzrosną o co najmniej 70 złotych. Czeka już tym samym tylko na podpis głowy państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
Jalec
4 lata temu
Emeryci i renciści burzą się jak co roku, a ja pytam się kto ponownie wybrał obecny rząd skoro w ubiegłych latach dostaliśmy od PiS ochłapy,. Dlaczego poszliście do urn glosować na obecną partię? Można powiedzieć co chcieliśmy to mamy.
CVX
4 lata temu
Nie rozumiem dlaczego zabiera się pieniądze niepełnosprawnym, żeby dać wszystkim emerytom bez względu na to ile biorą emerytury.
Krystyna
4 lata temu
Przede wszystkim emerytury powinny być podwyższone, tak jak co chwila jest podwyższane minimalne wynagrodzenie! do tego zniesione podatki...
ZK590
4 lata temu
za to senat chętnie przyklepał sobie po 1 tys. podwyżki. Co miesiąc po 100 tys. więcej dla 100 niepotrzebnych nierobów.
ZK590
4 lata temu
DLACZEGO ochłap w wys. 970 zł nie jest wypłacany z tych samych środków co 500+ lub emerytur dla nigdy nie pracujących pań ? Znów emeryt winien jest, że żyje i chce odzyskać chociaż cześć wpłaconych kwot na fundusz emerytalno-rentowy.
...
Następna strona