Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Przybywa osób żyjących w skrajnym ubóstwie

16
Podziel się:

Jak podaje GUS, w czasie pandemii zwiększyła się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Zdaniem analityków, wszystko przez zamrożenie gospodarki.

Przybywa osób żyjących w skrajnym ubóstwie
Rośnie liczba osób skrajnie ubogich. (Adobe Stock, vivoo)

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku ok. 4 proc. Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. W 2020 roku ten odsetek zwiększył się do 5,2 proc.

"Pogorszenie się sytuacji materialnej części gospodarstw domowych i wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce wiąże się z wprowadzeniem od marca 2020 roku zamrożenia części gospodarki i ograniczeń w kontaktach społecznych, w odpowiedzi na pojawienie się w Polsce koronawirusa i rozwój pandemii COVID 19” – czytamy w raporcie GUS.

GUS przyjmuje trzy różne progi (granice) ubóstwa. Pierwszy to ubóstwo skrajne, wyróżniane w oparciu o minimum egzystencji.

Zobacz także: Dochód gwarantowany dla górników. Kosztowny pomysł Polski 2050, Kobosko tłumaczy

Minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka.

Za minimum egzystencji, poniżej którego zaczyna się ubóstwo skrajne, uznaje się 640 zł na osobę samotną i 1727 zł na rodzinę czteroosobową (dwoje rodziców + dwoje dzieci do lat 14).

Jest to wysokość przeciętnych miesięcznych wydatków. Progi te każdego roku rosną wraz z bogaceniem się ogółu społeczeństwa.

Drugim rodzajem ubóstwa jest ubóstwo ustawowe. Do tej grupy należą osoby, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są uprawnione do ubiegania się o świadczenie z pomocy społecznej.

Trzeci rodzaj to ubóstwo relatywne. W tym przypadku za granicę ubóstwa uznaje się 50 proc. kwoty, którą przeciętnie miesięcznie wydają gospodarstwa domowe w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
klasyk
rok temu
Podawane dane mówią, że ubóstwo wzrosło do ponad 5% społeczeństwa a zaraz ktoś pisze, że za Tuska było większe - bez pojęcia myślenie. Granica ubóstwa to 640zł na osobę, skąd ma nie być ubóstwa jeśli opłata mieszkania i media są z reguły wyższe od tej kwoty.
eli
2 lata temu
a ja pamiętam jak za Tuska nie można było nawet w Wawie znaleźć pracy, a nie było 500+ na dziecko...
CAWA
3 lata temu
To elektorat zbawcy narodu Kaczyńskiego i aktywności sekty pod nazwa Kościół i Rydzyk. Idźcie do nich oni maja wasza kasę
Jemk
3 lata temu
A może temu że mimo tego że PiS rozdaje pieniądze żeby kupić sobie głosy to również podnosi ceny ?szok jaki to nowy ład
mark
3 lata temu
Za PełO próg ubóstwa był jakieś 300 złotych na osobę samotną, dzisiaj jest 640. Pamiętam jak ktoś z posłów próbował przeżyć za te 300 złotych.