Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Jest wykres, który pokazuje gorzką prawdę o podwyżce 500 plus. "Dzieci z tego nie będzie"

67
Podziel się:

"Więcej dzieci z tego nie będzie. Ale głosów w urnie i owszem" – tak waloryzację 500 plus komentuje na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. Podobnego zdania jest Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Chociaż był zwolennikiem 500 plus, to teraz krytykuje podwyżkę świadczenia.

Jest wykres, który pokazuje gorzką prawdę o podwyżce 500 plus. "Dzieci z tego nie będzie"
Waloryzację 500 plus zapowiedział sam prezes PiS Jarosław Kaczyński (PAP, Twitter, @RafalMundry, Leszek Szymański)

Gdy w 2016 r. PiS wprowadzał program Rodzina 500 plus, jak twierdził, robił to z dwóch powodów. Chciał ograniczyć skrajne ubóstwo i poprawić dzietność w Polsce.

Jak oświadczył w trakcie weekendowej konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński, od 1 stycznia 2024 r. w ramach 500 plus rodzice będą otrzymywać 800 zł.

Tak mało dzieci w Polsce nie rodziło się od czasów II wojny światowej

Ekonomista Rafał Mundry od dłuższego czasu aktualizuje wykres, na którym zaznaczył datę wprowadzenia programu Rodzina 500 plus i jego rozszerzenia na każde dziecko, zestawiając je z liczbą rodzących się dzieci i liczbą zgonów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Opozycyjne trutnie" i ubogie społeczeństwo. Poseł PO mówi o PiS

Drastyczny skok liczby zgonów (linia czerwona) spowodowała pandemia koronawirusa. Liczba narodzin (linia zielona) też jednak wygląda fatalnie, co w połączeniu sprawia, że za rządów PiS Polacy wymierają w rekordowym tempie. Jak wskazuje wykres, mimo wydania na program Rodzina 500 plus (jak dotychczas) 230 mld zł dzieci w Polsce rodzi się coraz mniej, a spadek jest drastyczny.

Sam Mundry nie ma wątpliwości, że prawdziwy cel programu to zapewnienie wyborczego zwycięstwa, a więcej dzieci waloryzacja do 800 zł nie przyniesie.

Szkoda, że nie zapowiedziano jakiegoś realnego programu demograficznego, a tylko rozdawanie kasy. Demografia to realny problem. A samym rozdawaniem kasy go nie rozwiążemy – komentuje ekspert.

Nierówności społeczne, zamiast maleć, rosną

Podobnego zdania jest Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jak zauważa na Twitterze, był zwolennikiem 500 plus, nie jest już jednak zwolennikiem 800 plus.

Jego zdaniem program z 2016 r. można było oceniać jako kosztowny eksperyment, ale jednak realną próbę rozwiązania kryzysu demograficznego. Tymczasem po siedmiu latach wiemy już, że 500 plus nie spowodowało wzrostu dzietności w Polsce.

Jak wskazuje ekspert, po latach ciężko też utrzymywać, że program Rodzina 500 plus redukuje biedę. Z danych GUS wynika, że w ostatnich latach nierówności społeczne w Polsce nie tylko nie malały, lecz wręcz rosły. Rodzina 500 plus jest to więc raczej – w jego opinii – "element powszechnego rozdawnictwa", tym bardziej niebezpieczny w środowisku podwyższonej inflacji, że może działać proinflacyjnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
kp_
3 tyg. temu
zastanawiam się, czy to dobrze, czy źle, że Kaczyński nie ma dzieci. kp
ada
3 tyg. temu
A co na to Pan Kukiz
Pytanka
3 miesiące temu
Tak bardzo wspieracie dzieci i rodziny ! Realne problemy z tego Waszego dobrobytu widzieliśmy na promie do Szwecji! Uciekli! Samotni, chorzy bez wsparcia! No, ale! Jak Ty, Jaroslawie mógłbyś to rozumieć!?
Aga
4 miesiące temu
A niepełnosprawni od urodzenia i całkowicie zakaz pracy i tylko ta rencina goła!!!
vdv
4 miesiące temu
ale za to sprzedaż alkoholu wzrośnie po co komu dzieci
...
Następna strona