Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

GUS: w Polsce najmniej urodzeń od czasu II wojny światowej

69
Podziel się:

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii - poinformował prezes GUS Dominik Rozkrut. Jak dodał, w 2022 r. w kraju odnotowano najmniej urodzeń w okresie powojennym.

GUS: w Polsce najmniej urodzeń od czasu II wojny światowej
Według danych GUS w 2022 r. w Polsce odnotowano najmniej urodzeń w okresie powojennym (Adobe Stock, Ingrid Currius)

Jak podał prezes GUS, liczba ludności w Polsce w końcu 2022 r. wynosiła 37 mln 767 tys. osób. - Oznacza to, że liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Spadek utrzymuje się nieprzerwanie od 2012 r., a zwiększenie umieralności, spowodowane pandemią, wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje demograficzne - ocenił Dominik Rozkrut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

W 2022 roku w Polsce urodziło się najmniej osób od czasu II wojny światowej

Wyjaśnił, że ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż w latach przed wybuchem pandemii. - Szacuje się, że na każde 10 tys. ludności w 2022 r. ubyło 37 osób, podczas gdy w roku 2021 było to 47 - przypominam, to była pandemia. Dla porównania, w ostatnim roku przed pandemią ubyło 7 osób - poinformował.

Dodał, że na zmianę liczby ludności wpływ ma przede wszystkim przyrost naturalny, który od 2012 r. pozostaje ujemny. - W 2022 r. zanotowaliśmy najmniej urodzeń w okresie powojennym. Szacujemy, że liczba urodzeń wyniosła 305 tys., czyli o 27 tys. mniej niż w ubiegłym roku. Liczba zgonów wyniosła 448 tys. i również była niższa niż w poprzednim roku - o 72 tys. - mówił.

Według GUS liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o 143 tys. Rozkrut przypomniał, że zakończony został Narodowy Spis Powszechny. Zaznaczył, że z danych zawartych w spisie wynika, że liczba rodzin w Polsce w dniu spisu, czyli 31 marca 2021 r., wynosiła 10 mln 159 tys. 300. - Oznacza to spadek liczby rodzin w stosunku do poprzedniego spisu z 2011 r. o 813 tys. 200. To dosyć istotny spadek - ocenił.

Wyjaśnił, że w Polsce 32,8 proc. rodzin to małżeństwa lub związki niesformalizowane bez dzieci, 44,6 proc. - małżeństwa lub związki niesformalizowane z dziećmi, a 22 proc. to samotni rodzice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(69)
Wer
6 dni temu
Jak tak dalej będzie to Polskę przejmą Ukraincy,którzy mają duuuzo dzieci.
Yago
4 tyg. temu
A kogoś to dziwi w ogóle...?
PRAWO !!! !!!...
miesiąc temu
PRAWO ZNISZCZYŁO RODZINY = dziś małolat nic nie musi a po tem ma 20kilka lat i należy się a jak nie TO ALIMENTY OD RODZICÓW i nie musi pracować, może się lumpić a oderwane od rzeczywistości urzędy nie rozumieją że ci rodzice takiej córce nie pomogą a Ona sama nie założy rodziny bo widzi jak potraktowała swoich rodziców!! To FEMINISTKI i URZĘDNICZKI oraz PATO - PRAWO rodzinne gdzie role faceta to FRAJER, BANKOMAT zadziałała. Po za tym nie jest tak źle ponieważ mieliśmy covid a teraz jest wojna więc NIE MA CO SIĘ 30 LATKOM dziwić !!!! PS; i te niekończące się szkoły i trzeba mieć dwa MGR by iść do pracy do biedronki i uczą się Panie do 25 a i tak prawie 2 MILIONY to niepracujące matki i co z tych szkół ??? !!! SYSTEM wychowania na lenia ............... i jeszcze te ceny nieruchomości !!!!!!!!
ChlopGalycysk...
2 miesiące temu
Dopóki solidarnościowe śmieci PiSPO nie zostaną usunięte z polityki, w tym kraju nie ma zmiany odwrócenia. Widzimy żywe ostatnie pokolenia Polaków.
niepokorna
2 miesiące temu
W Polsce już nie ma kto rodzić ,bo rodzicielki już mają po 3 dzieci ,a bezdzietne chcą robić kariery ,a nie wymieniać pampersy i podawać butelki.
...
Następna strona