Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Bieda dotyka ponad dwa miliony Polaków. Raport organizatora Szlachetnej Paczki

176
Podziel się:

W 2018 r. w skrajnym ubóstwie żyły 2 mln Polaków, a w ciągu roku liczba ta wzrosła o 400 tys. To zmiana na gorsze, dane GUS pokazują, że liczba skrajnie ubogich spadała w poprzednich latach.

Przybywa Polaków żyjących w nędzy. Niepokojące dane
Przybywa Polaków żyjących w nędzy. Niepokojące dane (East News)

Co czwarta osoba żyjąca w niedostatku ma dziennie na życie mniej niż 8 zł - wynika z danych Stowarzyszenia Wiosna, na które powołuje się "Rzeczpospolita". - By mieć co jeść, podsmażam na patelni suchy chleb. Podjadam go ukradkiem, dopiero gdy czuję, że zaczyna robić mi się słabo - mówi pani Emilia i dodaje, że ucieszyłaby się, gdyby nie była głodna.

Z kolei pani Dorota opowiada, że po śmierci męża musiała opuścić mieszkanie i zamieszkała w namiocie. Na chwilę, która przeciągnęła się do pięciu lat. To tylko dwie historie, które zostały opisane w najnowszym raporcie o biedzie przygotowanym przez Stowarzyszenie Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

Autorzy raportu wskazują na niepokojące dane. W 2018 r. w skrajnym ubóstwie żyły 2 mln osób, ale liczba ta w ciągu roku wzrosła o 400 tys. Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w poprzednich latach liczba osób żyjących w nędzy spadała. W 2017 r. w skrajnym ubóstwie żyło 4 proc. Polaków, w 2018 r. – 5 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Uderzające dane GUS. Rośnie skala ubóstwa

"Dwa miliony to za dużo, by nie dostrzegać problemu. Tym bardziej że zagrożenie dotyczy przede wszystkim tych, którzy raczej nie mają dość siły, by upominać się o swoje" – zaznaczono w opracowaniu. Na niedostatek najbardziej narażeni są mieszkańcy wsi, chorzy oraz niepełnosprawni, seniorzy, a także dzieci i młodzież.

"Wbrew obiegowym sądom, liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie - z 325 tys. w roku 2017 do 417 tys. rok później. W 2018 roku w skrajnym ubóstwie żyło w Polsce prawie pół miliona dzieci. Czasami wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie, już w chwili urodzenia" – napisano w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(176)
ADAM
2 lata temu
NAJWIECEJ BIEDNYCH W POLSCE TO ARTYŚCI MAJĄ PO 2 DOMY KAZDE DZIECKO MIESZKANIE I NARZEKAJĄ ŻE IC EMERYTURA WYNOSI 1200 ZL WSZYSTKO BZDETY WYSTARCZY PRZEPRACOWAĆ 40 LAT Z PENSJĄ 4,5 TYSI BRUTTO SKLADKI RAZEM Z KAPITAŁEM BEDĄ 9000 TYSI I EMERYTURA 2,8 DO RĘKI LENIE SMIERDZĄCE JAK SIĘ ROBIĆ NIE CHCIAŁO TO PO CO NARZEKAC
popis
2 lata temu
Inflacja i tyle w temacie. PIS zabrał 700 żeby "dać" 500, wzrost kosztów życia był nieunikniony. Przez chwilę była biba i na wódkę nawet zostawało, a teraz nie ma nawet na kaszę z glifosatem.
tak było
2 lata temu
Wracają czasy przedwojenne -- bogaczy i biedoty ( całowania księży po rękach i chociaż pracował dzieci jego też żyły w niedostatku , pracowały u księży za jedną czwartą kromki chleba.Wiem co piszę!).
mk
2 lata temu
mam 37 lat pracy , emerytura nie będzie duża, ale przez cały czas mówiłam do dzieci dając na szkołę, studia ,że na starość mają mi pomagać, tak niby w żartach ale ,żeby w sercu zostało, zobaczymy ... za rok
Ktos
2 lata temu
Lewackie klamczuszki
...
Następna strona