Notowania

500 plus przestaje działać. Spada liczba urodzeń, rośnie liczba żyjących w skrajnym ubóstwie

W 2018 roku GUS odnotował spadek dzietności – po raz pierwszy od wprowadzenia programu "Rodzina 500+". Rośnie też liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Rząd przekonuje, że nie ma powodów do obaw, bo wyniki wciąż są lepsze, niż przed wprowadzeniem programu. Inne zdanie mają eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dwa czynniki wskazują, że program "Rodzina 500+" przestaje działać. (Fot: Lukasz Piecyk/REPORTER)

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci – to spadek o 14 tys. w porównaniu z 2017 roku. Rząd przekonuje, że gorszy wynik dzietności jest spowodowany malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym. W sprawozdaniu wysłanym do Sejmu wytłumaczono, że w 2018 roku liczba kobiet w wieku 15-49 lat wyniosła ok 9 mln i jest mniejsza o ok. 65 tys. w porównaniu z 2017 roku.

"Rzeczpospolita" wskazuje jednak, że kobiet w tym przedziale wiekowym ubywało również w 2016 i 2017 roku, a jednak wtedy liczba urodzeń rosła. Rząd w tym samym sprawozdaniu bronił się tym, że w Polsce rodzi się wciąż więcej dzieci, niż w 2015 roku – czyli przed wprowadzeniem programu 500+.

W 2018 roku urósł również procent Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie do 5,4 proc. (wzrost o 1,1 pkt. proc. w porównaniu z rokiem wcześniej). Procent osób dotkniętych tym problem był najwyższy od momentu wprowadzenia 500+.

Zobacz także: 500+ a wzrost dzietności. "Rodziny wreszcie mogą realizować marzenia"

Chociaż rząd wskazuje, że "odnotowano wyhamowanie trendu spadkowego ubóstwa", to jednak również podkreśla, że wciąż poziom ubóstwa był niższy, niż w 2015 roku. W sprawozdaniu skupiono się przede wszystkim na latach 2016-2017, kiedy to rzeczywiście spadała liczba Polaków dotknięta problemem biedy.

– Niestety, jest to propaganda, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić i byłabym raczej zdziwiona jej brakiem – twierdzi Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO i była minister pracy, cytowana przez "Rz".

500 plus dla emerytów. Zasady przyznawania świadczenia
500 plus dla emerytów. Zasady przyznawania świadczenia

Dr Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW, w rozmowie z "Rz", wskazuje, że wyhamowanie pozytywnych skutków programu może być spowodowane rosnącą inflacją, na którą świadczenia rządowe nie reagują np. waloryzacją. Chociaż podkreślić tutaj trzeba, że w kwietniu rząd rozszerzył 500+ o pierwsze dziecko. Czy to przyniesie rzeczywistą poprawę sytuacji polskich rodzin – trzeba jeszcze poczekać z analizą.

Nie ma komu orzekać. ZUS szuka lekarzy orzeczników
500+ dla niepełnosprawnych właśnie startuje. ZUS nie ma ludzi, szuka lekarzy w całej Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

Twój nickLudzie zastanówcie się z jakiego źródła są pieniądze na 500 +. To są Wasze pieniądze Wasze podatki. T WY sami sobie finansujecie 500+. Ubustwo będzie … Czytaj całość

07-10-2019

starababaLudzie woleliby lepiej zarabiać niż cieszyć się 500+. Jak dziecko skończy 18 lat i biegnie na studia to dupa blada.

07-10-2019

EsLudzie żyjący w skrajnym ubustwie przeważnie nic z tym nie robią...bo coś im przeszkadza w podjęciu pracy...zmiany nawyków...po prostu tacy są...

Rozwiń komentarze (33)