Notowania

handel w święta
06.06.2014 11:17

Handel w święta. W niedzielę sklepy będą zamknięte

Jak tłumaczy rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, zgodnie z prawem w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Juanmonino/iStockphoto)

Amatorzy niedzielnych zakupów muszą zmienić plany. 8 czerwca wszystkie galerie handlowe będą zamknięte. W najbliższą niedzielę bowiem przypada Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwane Zielone Świątki.

Jak tłumaczy rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, zgodnie z prawem w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników. Chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W związku z tym super-, hipermarkety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników, powinny być nieczynne.

W czasie świąt mogą być natomiast otwarte małe sklepiki osiedlowe. Za ladą nie mogą jednak stanąć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jedynie właściciele takich sklepów. _ - Także osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne _ - podkreśla Danuta Rutkowska.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że niezgodne z prawem jest zawieranie z pracownikiem odrębnej umowy cywilnoprawnej na pracę w święta, jeśli zakres obowiązków jest identyczny z obowiązkami wykonywanymi w ramach etatu. Jest to wykroczenie karane grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Rzeczniczka PIP podkreśla, że kontrole wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz mniej skarg z tym związanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą walczyć z łamaniem praw pracowników Zgodnie z przedstawionymi pod koniec zeszłego roku statystykami PIP w 2012 roku inspektorzy pracy ujawnili łącznie 88,6 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym.
Zakaz pracy w niedzielę już w Sejmie Obywatelski projekt zakazujący pracy w placówkach handlowych w niedzielę, opatrzony jest 114 tysiącami podpisów.
Wolne za pracę w święta. Kiedy przysługuje? Pracodawca, który zatrudnia pracownika w niedzielę i święta obowiązany jest mu zapewnić inny dzień wolny od pracy.
Tagi: handel w święta, zielone świątki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz