Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Harry Potter zarobił 15 mld dolarów

0
Podziel się:

Najwięcej pieniędzy przyniosły same książki - 9 mld dolarów. Wpływy z biletów kinowych to 4,4 mld dolarów, reszta to zarobek na DVD oraz różnych gadżetach.

Harry Potter zarobił 15 mld dolarów
(PAP / DPA)

Siódma i ostatnia część przygód nastoletniego czarodzieja rozeszła się w ciągu pierwszej doby w 12 milionach egzemplarzy.

Ostatnią część cyklu "Harry Potter and the Deathly Hallows", czyli "Harry Potter i śmiertelne relikwie", można kupić od północy z soboty na niedzielę. Najdokładniejsze dane pochodzą z USA, gdzie w ciągu 24 godzin sprzedano 8,3 miliona książek, oraz Wielkiej Brytanii - 2,6 miliona. W tym ostatnim przypadku to o jedną trzecią więcej niż podczas premiery poprzedniego tomu dwa lata temu.

_ W wersji angielskiej "Harry Potter i śmiertelne relikwie" jest dostępny również w Polsce. Premiera tłumaczenia jest planowana u nas na początek 2008 roku. _

Dotychczas niepodzielnym liderem sprzedaży książek w USA była Biblia, która sprzedaje się w około 25 milionach egzemplarzy Biblii. "Harry Potter i śmiertelne relikwie" przebije ten wynik.

Wydawcy książki: Bloomsbury w Wielkiej Brytanii i Scholastic w USA znowu zgromadzili o północy w tłumy. Dla obu firm Potter to kluczowa działalność. Sprzedaż książek serii stanowi 8 proc. obrotów Scholastic.

Co ciekawe na ogromnej sprzedaży bardzo mało zarabiają księgarnie. Jak podaje "Financial Times", silna konkurencja doprowadziła do tego, że na jednym egzemplarzu zarabiają najwyżej kilka pensów, a jeden z brytyjskich supermarketów obniżył w noc premiery cenę do tego stopnia, że musiał dokładać trzy funty do każdego egzemplarza.

_ Świetne wyniki sprzedaży udało się osiągnąć mimo wycieku treści książki, która pojawiła się w internecie przed oficjalną premierą. Dziennik "New York Times" zdecydował się nawet opublikować recenzję nielegalnej kopi. Okazało się jednak, że w tym przypadku cena nie gra roli. _

Na świecie sprzedano już 325 milionów egzemplarzy pierwszych sześciu tomów cyklu o Harrym Potterze. Branżowy amerykański magazyn "Advertisin Age" oszacował, że sprzedaż wszystkich powiązanych z książką produktów sięga 15 miliardów dolarów.

Oczywiście największy udział w tym miały dochody z książek (9 mld dol.), potem biletów kinowych (4,4 mld dol.), sprzedaży DVD (ponad miliard dol.) oraz reklam telewizyjnych (495 mln dol.).

Majątek autorki cyklu JK Rowling szacuje się na około miliard dolarów. Magazyn "Forbes" uznał ją za jedną z 50 najpotężniejszych gwiazd showbiznesu na świecie. Sukces zawdzięcza cyklowi o Harrym Potterze. Jednak nie zamierza już napisać kolejnej, ósmej, części. Nie oznacza to, że chce przestać pisać. "Chciałabym zakochać się w kolejnym pomyśle", stwierdziła na antenie telewizji BBC.ZOBACZ TAKŻE:

Harry Potter przejdzie do historii jako największe zjawisko masowej kultury od czasów zespołu The Beatles. "Biorąc pod uwagę przyszłe przychody z filmów, możliwe, że seria o Harry Potterze przebije "Gwiezdne wojny" i "Jamesa Bonda" i do końca tego roku zostanie najbardziej dochodowym filmem w historii", przewiduje publicysta agencji Bloomberg Kevin Hassett, który próbuje wyjaśnić fenomen z punktu widzenia ekonomii.

Jego zdaniem w przypadku Harry'ego Pottera mamy do czynienia z tzw. sieciowymi efektami zewnętrznymi. Czytelnicy i widzowie tak masowego produktu czerpią dodatkową przyjemność z faktu, że mogą wymienić się swoimi wrażeniami praktycznie z każdym. Gdy uda się osiągnąć masę krytyczną, popularność hitu rośnie geometrycznie.

Dlaczego akurat Harry Potter? Na pewno nie bez znaczenia jest literacki kunszt Rowling, jednak Hassett wskazuje na ogromne znaczenie internetu. Kariera Harry'ego Pottera zaczęła się w 1997 roku. Jego fani to pokolenie internetu.

| Magia liczb Harry'ego Pottera |
| --- |
| 2,5 tys. funtów - taką zaliczkę wypłacił JK Rawling wydawca Bloomsbury za pierwszą książkę serii - "Harry Potter i kamień filozoficzny" 1 miliard dolarów (545 mln funtów) - to jej obecny majątek 13,7 mln funtów - to roczne obroty Bloomsbury w 1997 roku, przed erą Pottera 109 mln funtów - roczne obroty Bloomsbury w roku 2006 74 proc. - o tyle spadły zyski Bloomsbury w 2006 roku, w którym JK Rowling nie opublikowała kolejnej części serii 20 mln dolarów - tyle miało kosztować zapewnienie bezpieczeństwa podczas ogólnoświatowej premiery 140 mln dolarów - przychody z biletów kinowych na pięć dni po premierze filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" źródło: www.guardian.co.uk |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)